ԳՀԲՀ Նորությունների արխիվ 2004թ.
Կլոր-սեղան քննարկում նվիրված ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծին և Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությանը
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը դեկտեմբերի 13-ին, Արմենիա Մարիոտ հյուրանոցի  Տիգրան Մեծ սրահում կազմակերպել էր սեմինար-քննարկում` նվրված Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից ներկայացված եզրակացությանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների երեք առաջարկների վերաբերյալ:
Վերլոււծելով Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը` Ժողովրդավարություն ՀԿ նախագահ, քաղաքագետ Վարդան Պողոսյանն իր զեկույցում անդրադարձավ ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հիմնախնդիրներին, մասնավորապես` իշխանության ճյուղերի տարանջատմանն ու հավասարակշռմանը, դատական իշխանության անկախությանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:
Մեկ այլ հիմնական զեկուցող,  Քաղաքական գիտությունների միջազգային ընկերակցության Օրենսդրական գործընթացների հետազոտությունների հանձնաժողովի համանախագահ պրոֆ. Դավիդ Օլսոնը, համեմատական վերլուծության ենթարկելով Արևելյան Եվրոպայի և նախկին ԽՍՀՄ մի քանի երկրների  փորձը օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունների հարաբերակցության խնդրում, այդ տեսանկյունից անդրադարձավ ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններին և ԵԽ-ի Վենետիկի հանձնածողովի եզրակացությունը:
Փորձագիտական վերլուծությունների ներկայացումից հետո ծավալվեց բաց քննարկում:
Կլոր-սեղան քննարկում նվիրված ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը դեկտեմբերի 10-ին, Երևան հյուրանոցի Ձմեռային այգի սրահում կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում, նվիրված ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի բարոփոխումներին: Միջոցառման սկզբում, Գործընկերության նախորդ մեկ տարվա գործունեության վերաբերյալ ելույթ ունեցան և նախաձեռնությանը շնորհավորեցին ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Վլադիմիր Պրյախինը, Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանը և Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը:
Այնուհետ քննարկման մասնակիցներն անդրադարձան ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին: Զեկուցումներով հանդես եկան ԱԺ Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Մարգարյանը,  ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Էլայն Կոնկիևիչը և Ժողովրդավարություն ՀԿ փոխնախագահ, իրավաբան Հրայր Թովմասյանը:
Կլոր-սեղան քննարկում նվիրված հոգեկան առողջության քաղաքականությանը Հայաստանում:
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակությանâ–¡ նախաձեռնությունը Դեկտեմբերի 6-ին, Արմենիա-Մարիոտ հյուրանոցի Թագուհի Էրատո սրահում կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում նվիրված Հայաստանում հոգեկան առողջության քաղաքականության հիմնախնդիրներին: Զեկուցումներով հասնդես եկան Հոգեկան առողջության հիմնադրամի նախագահ Արման Վարդանյանը և ՀՀ Առողջապահության նախարարության գլխավոր հոգեբույժ Սամվել Թորոսյանը:
Զեկուցումներում անդրադարձ եղավ բնագավառում տարվող պետական քաղաքականությանը,  ոլորտը կարգավորող օրենդրական բարեփոխումների ներկա ընթացքին ու առկա խնդիրներին, այդ ուղղությամբ գոյություն ունեցող միջազգային փորձին և Հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների կողմից իրականացվող համայնքային ծառայություններին:
Փորձագիտական քննարկումներից հետո ներկաները հարցեր ուղղեցին հիմնական զեկուցողներին և ծավալվեց բաց քննարկում:
Կլոր-սեղան քննարկում նվիրված Երևանի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման հիմնախնդիրներին
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը դեկտեմբերի 17-ին, Երևան հյուրանոցի Ձմեռային այգի սրահում կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում, նվիրված Երևանի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրներին: Իրավիճակի վերլուծությամբ հանդես եկավ և վերջին մեկ ու կես դարերի ընթացքում Երևանի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության իրավիճակին անդրադարձավ  ճարտարապետության դոկտոր Մարիետա Գասպարյանը: Այնուհետ զեկուցումներով հանդես եկան ճարտարապետ, ԳԱԱ ակադեմիկոս  Վարազդատ Հարությունյանը, ճարտարապետության դոկտոր Լոլա Դոլուխանյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու Հարություն Մարությանը և  երիտասարդ ճարտարապետ Սարհատ Պետրոսյանը:
Քննարկման մասնակիցները, կարևորելով Երևանի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրները, որոշեցին հատուկ նամակով դիմել Հայաստանի իշխանություններին` կոչ անելով դադարեցնել պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացումը մայրաքաղաքում:
Հիմնական զեկուցումներից հետո ծավալվեց բաց քննարկում և քննարկվեցին այս ուղղությամբ հետագա համատեղ քայլերի հնարավորությունը:

Roundtable Discussion on Protection of Historical and Cultural Heritage of Yerevan
A round table discussion on Protection of Historical and Cultural Heritage of Yerevan took place by the Partnership on December 17, at Yerevan hotel. Marieta Gasparyan, doctor of architecture, delivered a presentation and a slide show. She examined the current situation and paid a retrospective insight into protection of historical and cultural heritage of Yerevan since mid XIX century. The slide show was followed by presentations by Varazdat Harutyunyan, Member of National Academy of Sciences; Lola Dolukhanyan, Doctor of Architecture; Harutyun Marutyan, PhD of History and Sarhat Petrosyan, a young architect and a PhD student.
The discussion participants worked out a statement addressing their concern on massive destruction of historical and cultural monuments in Yerevan. The presentations were followed by an open discussion. Arrays of possible joint actions were discussed.
Roundtable Discussion on Mental Health Policy in Armenia
The Partnership for Open Society held a roundtable discussion over the issues related to the mental health policy in Armenia. The event was held on December 6, at Armenia-Mariot hotel. Aram Vardanyan, President of the Mental Health Foundation, and Samvel Torosyan, Chief Psychiatrist of the RA Ministry of Health delivered speeches.
The speeches addressed the public policy in the field, current status of the legal reforms regulating the field, international experience and community services by the non-governmental organizations in Armenia.
The presentations were followed by the questions and answers session and open discussion of the issue.
Roundtable Discussion on Electoral Code Reforms in Armenia
A roundtable discussion was held by the Partnership on Electoral Code reforms on December 10, at Yerevan hotel. One-year anniversary of the Partnership was commemorated and congratulation speeches on this ocasion were delivered by Ambassador Vladimir Pryakhin, the Head of the OSCE Office in Yerevan, Ms. Larisa Minasyan, Executive Director, OSIAF-Armenia, and Mr. Avetik Ishkhanyan, Chairman of the Helsinki Committee of Armenia.
Afterwards, presentations on the Electoral code reforms were made by Mr. Hovhannes Margaryan, Deputy Head of Standing Committee of State and Legal Affairs, National Assembly of RA, Ms. Elaine Conkievich, Deputy Head of OSCE Office in Yerevan, and Mr. Hrayr Tovmasyan, Vice-Chairman of Democracy NGO
The presentations were followed by open discussion over the issue and an informal reception to commemorate one-year anniversary of the Partnership for Open Society initiative.
Roundtable Discussion on Draft Constitutional Amendments and Opinion of the Venice Commission
To ensure a broad public debate over the Constitutional amendments, the Partnership for Open Society organized a roundtable discussion over the opinion of the Venice Commission on Three Sets of Proposals on the Constitutional Amendments of the Republic of Armenia. The event was held on December 13, 2004 at Marriott Armenia Hotel.
In his analysis of the Venice Commission opinion, Vardan Poghosyan, a political scientist and Chairman of Democracy NGO, particularly focused on separation of power, independence of judiciary and protection of human rights in the course of draft Constitutional amendments. Another key speaker, Dr. David Olson, Co-Director of the Parliamentary Documents Center, University of North Carolina at Greensboro, provided a comparative overview of the balance between the executive and legislative branches of power in the countries of the Eastern Europe and former Soviet Union and focused on the draft Constitutional amendments and the opinion of the CoE and Venice Commission.