ԳՀԲՀ Նորությունների արխիվ 2005թ.
"Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության" նախաձեռնությունը փետրվարի 15-ին, Կոնգրես հյուրանոցի "Պիկասո" սրահում կազմակերպել էր կլոր սեղան քննարկում, նվիրված "Փաստաբանության մասին" ՀՀ օրենքին: Զեկուցումներով հանդես եկան Փաստաբանների միջազգային միության կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Ջանոյանը, ՀՀ Իրավաբանների միության գործադիր տնօրեն Վիգեն Քոչարյանը և ՀՀ Արդարադատության նախարարության կառուցվածքային բարեփոխումների վարչության պետ Նիկոլայ Առուստամյանը:
Կլոր սեղան քննարկում նվիրված "Հայաստանը և Ընդլայնված Եվրոպա -Նոր հարևաններ" ծրագրին մարտի 10, 2005
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը մարտի 10-ին, Կոնգրես հյուրանոցի Բոլ Րում սրահում կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում նվիրված "Հայաստանը և Ընդլայնված Եվրոպա - Նոր հարևաններ" ծրագրին: Զեկույցներով հանդես եկան Եվրոպական հանձնաժողովի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ալեքսիս Լոբերը,  ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական Աշոտ Ոսկանյանը և "Եվրոպական ինտեգրացիա" ՀԿ-ի նախագահ Կարեն Բեքարյանը:
ՀՀ-ում Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին նվիրված կլոր-սեղան քննարկում մարտի 18. 2005
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը մարտի 10-ին, Կոնգրես հյուրանոցի "Պիկասո" սրահում կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում նվիրված ՀՀ-ում Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին: Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ պրն. Տիգրան Թորոսյանը,  "Ժողովրդավարություն" ՀԿ-ի նախագահ պրն. Վարդան Պողոսյանը և Հայաստանի իրավաբանների միության գործադիր տնօրեն պրն. Վիգեն Քոչարյանը:
Կլոր-սեղան քննարկում նվիրված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փաստահավաք առաքելության արդյունքներին մարտի 28, 2005
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը մարտի 28-ին կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում նվիրված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փաստահավաք առաքելության արդյունքներին:  Միջոցառման զեկուցողներն էին  Սովորական սպառազինությունների վերահսկման բաժին, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչությունպրնից պրն. Վարուժան Ներսիսյանը, Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների կենտրոնից պրն. Ստեփան Սաֆարյանը և Քաղաքացիական հասարակության և տարածաշրջանային առաջընթացի ինստիտուտից տկն. Աղավնի Կառախանյանը:
Զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության թեմային նվիրված կլոր-սեղան քննարկում մարտի 30, 2005
ԳՀԲՀ-ն մարտի 30-ին կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում նվիրված Զինված ուժերի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողությանը:  Զեկույցներով հանդես եկան "Քաղաքական և միջազգային ուսումնասիրությունների կենտրոն" ՀԿ-ի տնօրեն պրն. Աղասի Ենոքյանը  և Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ տկն. Ալվարդ Բարխուդարյանը:
Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը և երիտասարդությունը, ապրիլի 5
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը ապրիլի 5-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված Եվրոպական հարևանության քաղաքականությանը և երիտասարդության ներգրավվածությանը:  Զեկույցներով հանդես եկան պրն. Կարեն Բեքարյանը, "Եվրոպական ինտեգրացիա" ՀԿ, պրն. Բորիս Նավասարդյանը, "Երևանի մամուլի ակումբ" ՀԿ, պրն. Ավետիք Իշխանյանը, Հայկական Հելսինկյան կոմիտե, պրն. Աղասի Ենոքյանը, "Քաղաքական և միջազգային ուսումնասիրությունների հայկական կենտրոն" ՀԿ և տկն. Լարիսա Մինասյանը, Բաց հասարակության օժանդակության հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղ:
Կլոր սեղան քննարկում նվիրված Պեկին +10 խորհրդաժողովին, Ապրիլ 14, 2005
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը ապրիլի 14-ին  Կոնգրես հյուրանոցւմ կազմակերպել էր կլոր սեղան քննարկում նվիրված Պեկին +10 խորհրդաժողովին: Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ Վարչապետի խորհրդական տկն. Ալիս Ադամյանը, Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի տնօրեն տկն. Ջեմմա Հասրաթյանը և Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի փորձագետ պրն. Վլադիմիր Օսիպովը: Պեկին +10 խորհրդաժողովի մասին լրացուցիչ ինֆորմացիա կարող եք ստանալ http://www.undpi.am/arm/pekin/index.html ինտերնետային կայքից:
Կլոր սեղան քննարկում նվիրված "Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր և ցույցեր անցկացնելու մասին" ՀՀ օրենքին Ապրիլ, 15, 2005
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը ապրիլի 14-ին, Կոնգրես հյուրանոցի Պիկասո սրահում կազմակերպել էր կլոր սեղան քննարկում նվիրված "Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր և ցույցեր անցկացնելու մասին" ՀՀ օրենքին:  Զեկույցներով հանդես եկան պրն. Վարդան Պողոսյանը և տկն. Իլեյն Կոնկիևիչը:
Կլոր-սեղան քննարկում նվիրված Հազարամյակի մարտահրավերների հիմնադրամի ծրագրերի իրականացմաը Հայաստանում, ապրիլի 18
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը ապրիլի 18-ին կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում նվիրված Հազարամյակի մարտահրավերների հիմնադրամի ծրագրերի իրականացմաը Հայաստանում: Զեկույցներով հանդես եկան ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության փոխտնօրեն պրն. Կառլ Ֆիկենշերը,  ՀՀ Ֆինանսների և էկոնոմիկայի  փոխնախարար  պրն. Տիգրան Խաչատրյանը, Համաշխարհային բանկի Երևանյան գրասենյակի ղեկավար պրն. Ռոջեր Ռոբինսոնը,  Երևանի մամուլի ակումբի տնօրեն պրն. Բորիս Նավասարդյանը և Վրլդ Վիժնի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն պրն. Դեյվիդ Թոմսոն,ը:
Ժողովրդավարություն Հկ-ի կողմից Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի ներկայացում, ապրիլի 19
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը և "Ժողովրդավարություն" ՀԿ-ն ապրիլի 19-ին կազմակերպել են "Ժողովրդավարություն" Հկ-ի կողմից Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի ներկայացում:  Զեկույցներով հանդես եկգան պրն. Վարդան Պողոսյանը և պրն. Հրայր Թովմասյանը:
Հազարամյակի մարտահրավերների կորպորացիայի ներկայացուցիչների հետ հանդիպում, մայիսի 5
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը մայիսի 5-ին կազմակերպել էր հանդիպում Հազարամյակի մարտահրավերներ կորպորացիայիա ներկայացուցիչների հետ: Կորպորացիայի կողմից ներկա էին պրն. Ալեքս Ռուսսինը, պրն. Միրոն Հիրնիակը, պրն. Ֆելիպե Մանտիեգան, տկն. Էմիլի Անդրյուսը և ՀՀ Ֆինանսների և էկոնոմիկայի փոխնախարար պրն. Տիգրան Խաչատրյանը:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի քննարկում, մայիսի 6
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը մայիսի 6-ին կազմակերպել էր ՀՀ ընտրական օրենսգրքի քննարկում: Զեկույցներով հանդես եկան Ժողովրդավարություն ՀԿ-ի ներկայացուցիչ պրն. Հրայր Թովմասյանը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ  տկն. Իլեյն Կոնկիևիչը և ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ պրն. Հովհաննես Մարգարյանը:
Հայաստանի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի առջև ստանձնած պարտավորությունների իրագործման մոնիտորինգի արդյունքների մասին զեկույց, մայիսի 18
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը մայիսի 18-ին կազմակերպել  էր "Հայաստանի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի առջև ստանձնած պարտավորությունների իրագործման հասարակական մոնիտորինգի արդյունքների մասին զեկույցի" քննարկում:  Զեկույցներով հանդես եկան  պրն. Վարդան Պողոսյանը, պրն. Հրայր Թովմասյանը, պրն. Ավետիք Իշխանյանը, պրն. Ստեփան Դանիելյանը, պրն. Մեսրոպ Հարությունյանը և պրն. Դավիթ Սանդուխչյանը:
Այլընտրանքային զինվորական ծառայություն, մայիսի 20
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը մայիսի 20-ին,  կազմակերպել  էր "Այլընտրանքային զինվորական ծառայություն. արդի վիճակը, հարցեր և խնդիրներ" թեմային նվիրված քննարկում:  Զեկույցներով հանդես եկան ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատուի օգնական պրն. Մուշեղ Եկմալյանը, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ պրն. Ավետիք Իշխանյանը և ՀՀ ՊՆ Իրավաբանական վարչության պետ պրն. Սեդրակ Սեդրակյանը:
Քննարկում նվիրված "ՀՀ ընտրական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին" օրենքի ընդունմանը, մայիսի 26
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը մաւյիսի 26-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված ՀՀ ԱԺ կողմից մայիսի 19-ին ընդունված "ՀՀ ընտրական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին" ՀՀ օրենքի ընդունմանը: Զեկույցներով հանդես եկան պրն. Վարդան Պողոսյանը և պրն. Հրայր Թովմասյանը:
Հակածխախոտային քաղաքականության արդի հիմնախնդիրները Հայաստանում, մայիսի 31
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը, մայիսի 31-ին  կազմակերպել էր քննարկում նվիրված "Հակածխախոտային քաղաքականության արդի հիմնախնդիրները Հայաստանում" թեմային: Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ տկն. Հրանուշ Հակոբյանը,  ՀՀ առողջապահության նախարարության հակածխախոտային ծրագրի կոորդինատոր պրն. Ալեքսանդր Բազարչյանը, Հանրային առողջապահության հայկական ալյանսի հակածխախոտային ծրագրի ղեկավար տկն. Նարինե Մովսիսյանը,  ՀՀ վաստակավոր դերասան պրն. Ազագ Գասպարյանը և ԱրմենիաՆաուի խմբագիր պրն. Ջոն Հյուսը:
Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկում, հունիսի 17
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը հունիսի 17-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին ՀՀ օրենքի նախագծին:  Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ Արդարադատության նախարար պրն. Դավիթ Հարությունյանը,  ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարության կապի վարչության պետ պրն. Գևորգ Գևորգյանը և Ինտերնյուս-Հայաստան ՀԿ-ի  իրավաբանական ծառայության ղեկավար պրն. Դավիթ Սանդուխչյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույցին նվիրված քննարկում, հունիսի 24
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը հունիսի 24-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույցին:  Զեկույցներով հանդես եկան Մարդու իրավունքների պաշտպան տկն. Լարիսա Ալավերդյանը և Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե ՀԿ-ի նախագահ պրն. Ավետիք Իշխանյանը:
Քննարկման օրակարգ
Բացման խոսք` պրն. Աղասի Ենոքյան, Քաղաքական և միջազգային ուսումնասիրությունների կենտրոն ՀԿ-ի տնօրեն
1.Տարեկան զեկույց. 2004 թ. ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության և երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտման մասին - տկն. Լարիսա Ալավերդյան, Մարդու իրավունքների պաշտպան
2.Նկատառումներ մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույցի վերաբերյալ - պրն. Ավետիք Իշխանյան, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե ՀԿ-ի նախագահ
Քննարկում նվիրված "Փաստաթղթերի պարտադիր օրինակի մասին" ՀՀ օրենքի նախագծին, հուլիսի 8
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը հուլիսի 8-ին ժամը 11:00-ին Կոնգրես հյուրանոցի Բոլ Րում սրահում կազմակերպել էր քննարկում նվիրված "Փաստաթղթերի պարտադիր օրինակի մասին" ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը:  Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ Մշակույթի ր երիտասարդության հարցերի փոխնախարար տկն. Կարինե Խոդիկյանը, Հրատարակիչների ազգային ասոցիացիայի նախագահ պրն. Վահան Խաչատրյանը, Տեղեկատվական պահոցների ավտոմատացման և հետազոտման խումբ" ՀԿ-ի նախագահ պրն. Տիգրան Զարգարյանը, ՀՀ ԳԱԱ Ֆունդամենտալ գրադարանի տնօրեն պրն. Անրի Ներսիսյանը, ՀՀ Գրապալատի տնօրեն պրն. Հովհաննես Բեկմեզյանը:
Քննարկում նվիրված ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններին, հուլիսի 12
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը հուլիսի 12-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններին.  Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ պրն. Տիգրան Թորոսյանը և Ժողովրդավարություն ՀԿ-ի նախագահ պրն. Վարդան Պողոսյանը:
Բացման խոսք` պրն. Վիգեն Քոչարյան, Հայաստանի իրավաբանների միության գործադիր տնօրեն
1.Վենետիկի հանձնաժողովի և Հայաստանի իշխանությունների հուշագրի իրականացման ընթացքը - պրն. Տիգրան Թորոսյան, ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ
2.Սահմանադրական փոփոխություններ. առաջընթաց և անելիքներ - պրն. Վարդան Պողոսյան, Ժողովրդավարություն ՀԿ-ի նախագահ
Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմնադրամի հայաստանյան հայտի և դրա իրականացման հետ կապված խնդիրների քննարկում, հուլիսի 14
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնության կողմից կազմակերպված հանդիպման նպատակն էր Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամի հայաստանյան աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչների հետ քննարկել Հայաստանի կողմից առաջարկվող ծրագրային մոտեցումները և քաղաքացիական հասարակության հնարավոր դերակատարության մեխանիզմները ծրագրի իրականացման մոնիտորինգի գործում:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամի ամերիկյան և հայաստանյան աշխատանքային խմբի, միջազգային կազմակերպությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և անկախ փորձագետներ:
Փաստաթուղթ: Հանդիպման արձանագրություն
"Գենդերային հավասարակշռությունը օրենսդիր և գործադիր մարմիններում" թեմային նվիրված քննարկում, հուլիսի 15
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը և Համալսարանական կրթությամբ կանանց  ասոցիացիան հուլիսի 15-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված "Գենդերային հավասարակշռությունը օրենսդիր եւ գործադիր իշխանության մարմիններում՝ որպես ժողովրդավարական բաց հասարակության նախադրյալ" թեմային:  Զեկույցներով հանդես եկան Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ տկն. Ջեմմա Հասրաթյանը, ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի ԱՄՆ-ի և Կանադայի ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքական գիտությունների դոկտոր տկն. Նադեժդա Շվեդովան և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու տկն. Լիլիթ Զաքարյանը:
Փաստաթուղթ:
Մամուլի ամփոփագիր
Քննարկում նվիրված "Խոսքի ազատություն և Սահմանադրական բարեփոխումներ" թեմային, հուլիսի 27
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը հուլիսի 27-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված Խոսքի ազատություն և Սահմանադրական բարեփոխումներ թեմային:  Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության մշտական հանձնաժողովի նախագահ տկն. Հրանուշ Հակոբյանը, Ինտերնյուս-Հայաստան ՀԿ-ի իրավաբանական ծառայության ղեկավար պրն. Դավիթ Սանդուխչյանը, Ինտերնյուս-Հայաստան ՀԿ-ի իրավաբան պրն. Մովսես Հակոբյանը և Երևանի մամուլի ակումբ ՀԿ-ի նախագահ պրն. Բորիս Նավասարդյանը:
Օրակարգ
Բացման խոսք` պրն. Վարդան Պողոսյան, Ժողովրդավարություն ՀԿ-ի նախագահ
1.Տկն. Հրանուշ Հակոբյան, ՀՀ ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ - Լրատվամիջոցների վերաբերյալ ՀՀ Սահմանադրության նախագծի դրույթները և դրանց ազդեցությունը խոսքի ազատության իրավունքի ամրապնդման գործում
2.Պրն. Դավիթ Սանդուխչյան, "Ինտերնյուս-Հայաստան" ՀԿ-ի իրավաբանական ծառայության ղեկավար / պրն. Մովսես Հակոբյան Ինտերնյուս-Հայաստան ՀԿ-ի իրավաբան - ՀՀ հեռուստառադիո հերարձակման մասին օրենսդրության համապատասխանությունը  Եվրոպայի Խորհրդի չափանիշներին և եվրոպական երկրների լավագույն փորձին
3.Պրն. Բորիս Նավասարդյան, Երևանի մամուլի ակումբ ՀԿ-ի նախագահ - Հայաստանի լրագրողների հանրության վերաբերմունքը Սահմանադրական բարեփոխումների նկատմամբ
Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ առաջարկությունների քննարկում, օգոստոսի 19
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը օգոստոսի 19-ին կազմակերպել էր Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ առաջարկությունների քննարկում:
1.    Պրն. Տիգրան Թորոսյան, ՀՀ ԱԺ փոխխթսնակ - Սահմանադրական փոփոխությունների արդի փուլը և հեռանկարներ
2.    Առաջարկությունների ներկայացում, հարցեր, քննարկում
3.    Ամփոփում
Լոբբիստական գործունեության մասին ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկում, հոկտեմբերի 4
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը հոկտեմբերի 4-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված Լոբբիստական գործունեության մասին ՀՀ օրենքի նախագծին: Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ Արդարադատության փոխնախարար պրն. Աշոտ Աբովյանը, Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնության կոորդինատոր պրն. Արամայիս Քոչարյանը և Ժողովրդավարություն ՀԿ-ի ներկայացուցիչ պրն. Հրայր Թովմասյանը:
Քննարկում նվիրված "Հայաստանի երիտասարդության վերաբերմունքը եվրոպական արժեքներին և ինտեգրմանը Եվրոպայի հետ" հետազոտությանը, հոկտեմբերի 25
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը կազմակերպել էր քննարկում նվիրված "Հայաստանի երիտասարդության վերաբերմունքը եվրոպական արժեքներին և Եվրոպական ինտեգրմանը" սոցիոլոգիական հետազոտության արդյունքներին:
Հայաստանի երիտասարդության վերաբերմունքը եվրոպական արժեքներին և ինտեգրմանը Եվրոպայի հետ - տոցիոլոգիական հետազոտություն (ռուսերեն)
Փաստաթուղթ: Հետազոտության համառոտ տարբերակը (հայերեն)
Փաստաթուղթ: Հետազոտության տվյալները (ռուսերեն)
• Բացման խոսք` պրն. Կարեն Բեքարյան, Եվրոպական ինտեգրացիա ՀԿ
• Հետազոտության ներկայացում - պրն. Նելսոն Շահնազարյան, Հայկական սոցիալ-ժողովրդագրական նախաձեռնություն
• Հարցեր, քննարկում
• Ամփոփում
Հասարակական կազմակերպությունների դերը Հազարամյակի մարտահրավերների հայաստանյան ծրագրի իրականացման գործում, նոյեմբեր 8
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը կազմակերպել էր քննարկում նվիրված "Հասարակական կազմակերպությունների դերը Հազարամյակի մարտահրավերների հայաստանյան ծրագրի իրականացման գործում" թեմային:  Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի փոխնախարար պրն. Տիգրան Խաչատրյանը, տկն. Ջեմմա Հասրաթյանը, "Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիա" ՀԿ, տկն. Նազելի Վարդանյանը, "Հայաստանի անտառներ" ՀԿ և պրն. Լևոն Բարսեղյանը, Ժուռնալիստների "Ասպարեզ" ակումբ ՀԿ:
"Լոբբիստական գործունեության մասին" ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկում, նոյեմբերի 11
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը կազմակերպել էր քննարկում նվիրված Լոբբիստական գործունեության մասին ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը:  Զեկույցներով հանդես եկան Տարածաշրջանային զարգացման կենտրոնի ծրագրերի պատասխանատու տկն. Սոնա Այվազյանը, Ինտերնյուս-Հայաստան ՀԿ-ի Իրավաբանական ծառայության ղեկավար պրն. Դավիթ Սանդուխչյանը և Սոցիալական քաղաքականության և զարգացման կենտրոն ՀԿ-ի նախագահ պրն. Արման Վարդանյանը:
Կրեդիտային համակարգի ներկայացումը և փորձարկումը ՀՀ ԲՈՒՀ-երում, նոյեմբերի 25
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը նոյեմբերի 25-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված Կրեդիտային համակարգի ներկայացումը և փորձարկումը ՀՀ ԲՈՒՀ-երում թեմային:  Զեկույցներով հանդես եկան ՀՊՃՀ պրոռեկտոր Ռուբեն Աղգաշյանը, ՀՊՃՀ պրոռեկտորի տեղական Արմեն Բուդաղյանը, ԵՊՀ Ալգորիթմական լեզուների ամբիոնի վարիչ Սամվել Շուքուրյանը, Ռուս-հայկական պետական համալսարանի կրթական ծրագրերի զարգացման բաժնի ղեկավար Սամվել Մխիթարյանը, ԵՊՏԻ բարեփոխումների կենտրոնի տնօրեն Արմեն Ճուղուրյանը, ՀՊՃՀ ռեկտոր Յուրի Սարգսյանը:
Միջոցառման օրակարգը
ՀՀ հեռուստառադիո հեռարձակման օրենսդրությունը և կարգավորման պրակտիկան, դեկտեմբերի 8, 2005
ԳՀԲՀ նախաձեռնությունը դեկտեմբերի 8-ին կազմակերպել էր քննարկում նվիրված ՀՀ հեռուստառադիո հեռարձակման օրենսդրությունը և կարգավորման պրակտիկան թեմային:
Բացման խոսք` պրն. Բորիս Նավասարդյան, Երևանի մամուլի ակումբ
Փաստաթուղթ: Հեռուստառադիո հեռարձակման ոլորտը կարգավորող իրավական դաշտի վերլուծություն և ամփոփ զեկույց - տկն. Օլգա Սաֆարյան, Ինտերնյուս-Հայաստան ՀԿ-ի իրավաբան
Փաստաթուղթ: Ուսումնասիրություն ԵԽ թիվ 200/23/ Խորհրդատվության դրույթների և ՀՀ օրենսդրության մեջ անհամապատասխանության  առկայության և դրանում Խորհրդատվությամբ ամրագրված սկզբունքների բացակայության մասին - պրն. Մովսես Հակոբյան, Ինտերնյուս-Հայաստան ՀԿ-ի իրավաբան
Փաստաթուղթ: Հեռուստառադիո հեռարձակման շուկայի և առկա օրենսդրական խնդիրների ուսումնասիրության ամփոփում - պրն. Արտակ Գարոյան, Ինտերնյուս-Հայաստան ՀԿ, շահերի պաշտպանության մասնագետ

RA Television and Radio Broadcasting Legislation and Regulation Experience, December 8, 2005
A discussion on the topic  "RA Television and Radio Broadcasting Legislation and Regulation Experience" was held by POS on December 8.
Agenda
• Opening Remarks - Mr. Boris Navasardyan, "Yerevan Press Club"
• Analysis of Legal Framework Regulating Television and Radio Broadcasting Sphere - Mrs. Olga Safaryan, Lawyer, "Internews-Armenia" NGO
• Study of Correspondence of Terms of CoE Recommendations 2000/23 and RA Legislation and Absence of Principles Suggested by CoE Recommendations in RA Legislation - Mr. Movses Hakobyan, Lawyer, "Internews-Armenia" NGO
• Review of Report on Television and Radio Broadcast Sphere and Current Legislation - Mr. Artak Garoyan, Advocacy Specialist, "Internews-Armenia" NGO
Introduction and Piloting of Credit System in Armenian Higher Education Institutions, November 25
A discussion over the issue "Introduction and Piloting of Credit System in Armenian Higher Education Institutions" was held by POS on November 25.  Presentations were made by Ruben Aghgashyan, SEUA Vice-Rector, Armen Budaghyan, SEUA Deputy Vice-Rector, Samvel Shoukourian, YSU Head of Algorithmic Languages Department, Alexandr Grigoryan, YSU Head of Education Department, Samvel Mkhitaryan, Russian-Armenian State University, Armen Jughuryan, Head of YSIE Reform Center, Yuri Sargsyan, SEUA Rector.
Download: Agenda
Discussion over RA draft law "On Lobbyist Activities" Novemer 11
A discussion over RA draft law  "On Lobbyist Activities" was held by POS on November 11.  Presentations were made by Ms. Sona Ayvazyan, Program Officer, Center for Regional Development TI, Mr. Davit Sandukhchyan, Head of Legal Department of Internews-Armenia and Mr. Arman Vardanyan, Head of Social Policy and Development Center.
The Role of NGOs in MCA Implementation in Armenia, November 8
A discussion over the topic "The Role NGOs in MCA Implementation in Armenia" was held by POS on November 8. Presentation were made by Mr. Tigran Khachatryan, Deputy Minister of Finance and Economy, Ms. Jemma Hasratyan, Association of Women with University Education NGO, Ms. Nazeli Vardanyan, Armenian Forests NGO and Mr. Levon Barseghyan, "Asparez" Journalists' Club.
Discussion over "Perception of European Values and European Integration by Armenian Youth" survey
A discussion over "The Perception of European Values and European Integration by Armenian Youth" sociological survey was help by POS on October 25.
Download: Full version of the survey report (russian)
Download:Short version of the survey (english)
Download:Short version of the survey (armenian)
Download:Data set  (russian)
• Opening remarks - Mr. Karen Bekaryan, "European Integration" NGO
• Presentation of the survey - Mr. Nelson Shahnazaryan, Armenian Socio-Demographic Initiative
• Questions, discussion
• Conclusion
Discussion over RA draft law "On Lobbyist Activities" October 4
A roundtable discussion over RA draft law "On Lobbyist Activities" was held by POS on October 4. Presentations were made by Mr. Ashot Abovyan, Deputy Minister of Justice, Mr. Aramayis Kocharyan, "Partnership for Open Society" Initiative Coordinator and Mr. Hrayr Tovmasyan, "Democracy" NGO Representative.
Discussion of Proposals Concerning Constitutional Amendments, August 19
A discussion of proposals concerning Constitutional Amendments was held by POS on August 19th.
Opening remarks - Mr. Vigen Kocharyan, Executive Director of Bar Association of RA
1.Mr. Tigran Torosyan, RA National Assembly Deputy Chairman - "The Current Stage of Constitutional Amendments and Future Prospectives"
2.Presentation of Proposals, Questions, Discussion
3.Conclusion
Discussion over the topic "Freedom of Expression and Constitutional Reform" July 27
A roundtable discussion over the topic "Freedom of Expression and Constitutional Reform in Armenia" was held by Partnership on July 27 at 11:00 at the Picasso hall of Congress hotel.  Presentations were made by Ms. Hranush Hakobyan, Chairman of NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth, Mr. Davit Sandukhchyan, Head of Legal Department of "Internews-Armenia" NGO, Mr. Movses Hakobyan, Lawyer of "Internews-Armenia" NGO and Mr. Boris Navasardyan, President of Yerevan Press Club.
Opening Remarks - Mr. Vardan Poghosyan, President of "Democracy" NGO
1.Ms. Hranush Hakobyan, Head of NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth - "Media Related Provisions of the Draft Amendments to the RA Constitution and their Impact on Strengthening of Freedom of Expression"
2.Mr. Davit Sandukhchyan, Head of Legal Department, "Internews-Armenia" NGO / Movses Hakobyan, Lawyer of "Internews-Armenia" NGO - "Compliance of the Armenian Broadcasting Legislation with the Council of Europe Standards and Best Practices of the European States"
3.Mr. Boris Navasardyan, President of  "Yerevan Press Club"  NGO  - "Attitude of Armenian Journalist Community to the Constitutional Reforms"
Discussion over the topic of Gender balance in executive and legislative powers, July 15
A roundtable discussion was held by POS and Association of Women with University Education on the topic "Gender Balance in Executive and Legislative Powers as a Precondition for a Democratic Open Society" July 15th.  Presentations were made by Ms. Jemma Hasratyan, President of Association of Women with University Education, Ms. Nadejda Shvedova, Scientific worker of Academy of Sciences of Russian Federation, USA and Canada Institute, Doctor of Political Sciences and Ms. Lilit Zakaryan,  Senior Scientific worker of RA National Academy of Sciences.
Discussion of issues related to MCA-Armenia Compact, July 14
The aim of the meeting organized by the "Partnership for Open Society" Initiative was to discuss with the members of the Armenian MCA working team the program approaches set forth by the Armenian side as well as the mechanisms for the possible involvement of the civil society in the monitoring of program implementation.
The members of American and Armenian MCA Working Groups, as well as representatives from international organizations, NGOs and independent experts  were present in the meeting.
Download: Minutes of the meeting
Discussion over RA Constitutional Reforms, July 12
A roundtable discussion on Constitutional Reforms was held by POS on July 12.  Presentations were made by RA National Assembly Deputy Chairman Mr. Tigran Torosyan and "Democracy" NGO President Mr. Vardan Poghosyan.
Opening remarks - Mr. Vigen Kocharyan, Executive director of Bar Association of RA
1."Implementation of Memorandum Signed by the Venice Commission and Armenian Government" - Mr. Tigran Torosyan, RA National Assembly Deputy Speaker
2."Constitutional Amendments: Progress and Future Activities" - Mr. Vardan Poghosyan, President of "Democracy" NGO
Discussion over RA draft law "On Mandatory Copies of Documents" - July 8
A roundtable discussion over RA draft law "On Mandatory Copies of Documents" was held by POS on July 8 at 11:00 at the Ball Room of Congress hotel.  Presentations were made by Ms. Karine Khodikyan, Deputy Minister of Culture and Youth Affairs, Mr. Vahan Khachatryan, Head of National Publishers Association, Mr. Tigran Zargaryan, President of "Computerized Data Set Integrated Information System" NGO, Mr. Anri Nersisyan, Head of Fundamental Library of National Academy of Sciences of Armenia, Mr. Hovhannes Bekmezyan, Head of National Book Chamber of Armenia.
Discussion over the Report of RA Human Rights Defender, June 24
A discussion over the Annual Report of the RA Human Rights Defender was held  by POS on June 24.  Presentations were made RA Human Rights Defender Ms. Larisa Alaverdyan and "Armenian Helsinki Committee" President Mr. Avetik Ishkhanyan.
Opening Remarks - Mr. Aghasy Yenokyan, Head of "Armenian Center for Political and International Research" NGO
1.Ms. Larisa Alaverdyan, RA Human Rights Defender - "Annual Report: About the Activities of the RA Human Rights Defender and Violation of Human Rights and Fundamental Freedoms in Armenia"
2.Mr. Avetik Ishkhanyan, President, "Armenian Helsinki Committee" - Comments on the Annual Report of the RA Human Rights Defender
Discussion on Electronic Communication draft Law, June 17
A discussion over RA Draft Law "On Electronic Communication" was held by POS on June 17. Presentations were made by RA Minister of Justice Mr. Davit Harutyunyan, Head of Communications Department of RA Ministry of Transport and Communication Mr. Gevorg Gevorgyan and "Internews-Armenia" NGO Head of Legal Department Mr. Davit Sandukhchyan.
Contemporary Issues in Tobacco Control in Armenia, May 31
A discussion over the topic "Contemporary Issues in Tobacco Control in Armenia" was held by POS on May 31.  Presentations were made by Ms. Hranush Hakobyan, Chairwoman of Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth, RA National Assembly, Mr. Alexander Bazarchyan,, MOH Tobacco Control Program Coordinator, WHO Tobacco Control National Counterpart, Ms. Narine Movsisyan, Director of Armenian Public Health Alliance Tobacco Control Policy Project, AUA, Mr. Azat Gasparyan, Honored Artist of RA, Mr. John Hughes, Editor, "ArmeniaNow".
Discussion over adoption of RA Law "On Amendments to the Electoral Code of Armenia" , May 26
A discussion over the adoption of RA Law "On Amendments to the Electoral Code of RA" was held by "Partnership by Open Society" Initiative on May 26.  Presentations were made by Mr. Vardan Poghosyan and Mr. Hrayr Tovmasyan.
Alternative Military Service, May 20
A discussion over the topic "Alternative Military Service: Current Condition, Questions and Concerns" was held POS on May 20 at 11:00 at the Ball Room of Congress hotel.  Presentations were made by Mr. Mushegh Yekmalyan, Senior Human Rights Assistant, OSCE Office in Yerevan, Mr. Avetik Ishkhanyan, President of "Armenian Helsinki Committee" and Mr. Sedrak Sedrakyan,  Head of Legal Department, Ministry of Defense of RA.
"Council of Europe Commitments Implementation" alternative monitoring report, May 18
A discussion over "Council of Europe Commitments Implementations" monitoring report was held by POS on May 18 at 11:00 at the Ball Room of Congress hotel.  Presentations were made by Mr. Vardan Poghosyan, Mr. Hrayr Tovmasyan, Mr. Avetik Ishkhanyan, Mr. Stepan Danielyan, Mr. Mesrop Harutyunyan and Mr. Davit Sandukhchyan.
RA Electoral Code Discussion, May 6
A discussion over RA Electoral Code was held by Partnership for Open Society initiative on May 6.  Presentations were be made by "Democracy" NGO representative Mr. Hrayr Tovmasyan, Deputy head of the OSCE Mission in Armenia Ms. Elaine Conkievich and Deputy Chairman of NA Standing Committee on State and Legal Affairs Mr. Hovhannes Margaryan.
Meeting with Millenium Challenge Corporation Delegation, May 5
A meeting with Millennium Challenge Corporation Delegation was held by Partnership for Open Society Initiative on May 5, 2005. Mr. Alex Russin, Country Director, Mr. Myron V. Hirniak, Program Officer, Mr. Felipe Mantiega, Managing Director, Agricultural Programs, Ms. Emily Andrews, Director, Monitoring and Evaluation were present on behalf of the Corporation. Deputy Minister of Finance and Economy of RA Mr. Tigran Khachatryan was present as well.
Presentation of "Democracy" NGO's draft version of Constitutional Reforms, April 19
A presentation of "Democracy" NGO's draft version of Constitutional reforms was organized by Partnership for Open Society Initiative on April 19 . Presentations will be made by Mr. Vardan Poghosyan and Mr. Hrayr Tovmasyan.
Roundtable discussion over Millennium Challenge Account Implementation in Armenia, April 18
A roundtable discussion over Millennium Challenge Account Implementation in Armenia was held by Partnership for Open Society Initiative on April 18.  Presentations were made by USAID Deputy Mission Director Mr. Karl Fickenscher, Deputy Minister of Finance and Economy Mr. Tigran Khachatryan, World Bank Country Manager Mr. Roger Robinson, Yerevan Press Club president Mr. Boris Navasardyan and World Vision National Director Mr. David Thomson.
RA Law on "The Procedure of Conducting Gatherings, Meetings, Rallies and Demonstrations", April 15
A roundtable discussion was held by "Partnership for Open Society" Initiative over RA law on "The Procedure of Conducting Gatherings, Meetings, Rallies and Demonstrations" on April 15 at Picasso hall of Congress hotel.  Presentations were made by Mr. Vardan Poghosyan and Ms. Elaine Conkievich.
Round table discussion over Beijing +10 meeting, April 14, 2005
A roundtable discussion was held by POS on April 14 at the Congress hotel to discuss the results of Beijing +10 meeting.  Presentations were made by Ms. Alice Adamyan, Adviser to the Prime Minister of RA, Ms. Jemma Hasratyan, Director of Association of Women with University Education and Mr. Vladimir Osipov Expert of Association of Women with University Education.  More information on Beijing +10 meeting can be found at Beijing at Ten official website http://www.undpi.am/pekin/index.html
Discussion of ENP and possibilities for youth, April 5
A discussion over European Neighborhood Policy and the possibilities for youth within the framework of ENP was organized by POS on April 5.  Presentations were made by Mr. Karen Bekaryan, Head of European Integration NGO, Mr. Boris Navasardyan, President of Yerevan Press Club, Mr. Avetik Ishkhanyan, Head of Armenian Helsinki Committee, Mr. Aghasy Enokyan Head of Armenian Center for Political and International Research and Ms. Larisa Minasyan, Executive Director of OSIAF-Armenia.
Discussion of the Issue of Civil Control over Armed Forces March 30, 2005
A roundtable discussion on the topic of Civil Control over Armed Forces was organized by POS on March 30.  Presentations were made by Mr. Aghasy Yenokyan, Head of  "Armenian Center for Political and International Research" NGO and Ms. Alvard Barkhudaryan, Expert of  "Center for Strategic and National Studies".
Discussion of the Report of OSCE Fact-Finding Mission March 28, 2005
A roundtable discussion on the Report of OSCE Fact-Finding Mission to the Occupied Territories of Azerbaijan Surrounding Nagorno-Karabakh was held by POS on March 28.  Presentations were made by Mr. Varuzhan Nersessian, representative of Conventional Arms Control Division, Arms Control and International Security Department of MFA,  Mr. Stepan Safaryan, representative of Center for Strategic and National Studies and Ms. Aghavni Karakhanyan, representative of Institute for Civil Society and Regional Development.
A roundtable discussion over Consitutional Reforms in Armenia March 18, 2005
A roundtable discussion over Constitutional Reforms in Armenia was held by Partnership for Open Society on March 10 at the Picasso hall of Congress hotel.  Presentations were made by Mr. Tigran Torosyan, Deputy Chairman of National Assembly, Mr. Vardan Poghosyan, President of "Democracy" NGO and Mr. Vigen Kocharyan, Executive Director of Bar Association of RA
A roundtable discussion over "Armenia and ENP" program March 10, 2005
A roundtable discussion over "Armenia and European Neighbourhood Policy" program was held by Partnership for Open Society Initiative on March 10, at the Ball Room of Congress hotel.  Presentations were made by Mr. Alexis Loeber, EC official covering Armenia, Mr. Ashot Voskanyan, Adviser to the  Minister of Foreign Affairs and Mr. Karen Bekaryan, Head of "European Integration" NGO.
Round table discussion over RA law "On Advocacy" February 15, 2005
A round table discussion over RA Law "On Advocacy" was held by "Partnership for Open Society" initiative on February 15, at "Picasso" hall of Congress hotel. Presentations were made by Mr. Tigran Janoyan, President of collegium of advocates, International Bar Association, Mr. Vigen Kocharyan, Executive Director of Bar Association of RA and Mr. Nikolay Arustamyan, Head of Structural Reforms Administration of the Ministry of Justice of RA.