«ՀՀ Ոստիկանության համակարգի ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում հասարակական դիտորդական խմբի գործունեության մասին» զեկույցի ներկայացում
2009 Մայիսի 22-ի Կոնգրես հյուրանոցի  <<Բոլլ>> սրահում  Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը կազմակերպեց ՀՀ Ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի 2008 թվականի տարեկան  հաշվետվության ներկայացումը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ Ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի նախագահ Ս.Իսկանդարյանը,  որը նախ շնորհակալական խոսք հայտնեց անցած երեք տարիների ընթացքում խմբի գործունեությանը աջակցելու և համագործակցելու համար Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղի գրասենյակին, ԵԱՀԿ-ի Երևանյան գրասենյակին, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեին, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ հասարակական կազմակերպությանը, Հայաստանի Հանրապետության  Ոստիկանության անձնակազմին: Պարոն Իսկանդարյանը անդրադարձավ դիտորդական խմբի լիազորություններին և պարտականություններին, նշեց անցած մեկ տարվա ընթացքում դիտորդական խմբի ձեռքբերումները:
Հաջորդը ելույթ ունեցավ դիտորդական խմբի անդամ` Անի Ներսիսյանը և ներկայացրեց հաշվետվությունը, որտեղ անդրադարձավ չգործող ՁՊՎ-ներին, ազատությանը և անձնական անձեռնմխելիությանը, խոշտանգման դեպքերին, ՁՊՎ-ներում ձերբակալված և կալանավորված անձանց անօրինական պահման դեպքերին: Առավել ուշագրավ էին դիտորդական խմբի կողմից արձանագրած մի քանի դեպքեր կապված օրապահիկ սննդի, անօրինական պահման և բռնության ենթարկված ձերբակալվածների հետ: Ըստ Անի Ներսիսյանի. գրեթե բոլոր Հանրապետության ՁՊՎ-ներում ձերբակալվածները 3 անգամյա սննդի փոխարեն ստանում են մեկ անգամյա սնունդ: Դիտորդական խումբն արձանագրել էր մի շարք դեպքեր` բռնության ենթարկված ձերբակալվածներ աչքերի տակ կապտուկներով, չմշակված վերքերով: Նրանք փաստել են, որ իրենց ծեծի են ենթարկել ոստիկանության բաժիններում:
Զեկույցում տեղ գտան նաև փաստեր կապված ձերբակալված և կալանավորված անձանց զբոսանքի և զբոսաբակերի, ձերբակալված անձանց բուժսանիտարական օգնությանը, ՁՊՎ-ների անձնակազմներին և նրանց խնդիրներին, որոնք ստանում են շատ ցածր աշխատավարձ: Անգամ ձմռան ցուրտ ամիսներին չի ջեռուցվում հերթապահների այն սենյակները, որտեղ 24 ժամ գտնվում է հերթապահ ոստիկանը. <<Երբեմն նրանց պայմաններն ավելի վատն են, քան ձերբակալվածներինը>>:
Հաջորդը դիտորդական խմբի նախագահ Ս.Իսկանդարյան ներկայացրեց համեմատություններ 2008 թվականի հաշվետվության մեջ տեղ գտած թերությունների և ՀՀ ոստիկանության կողմից այդ թերությունները վերացրած արդյունքների միջև: Պետք է նշել, որ ՀՀ ոստիկանությունը որոշ դեպքերում շատ լուրջ էր մոտեցել  տարեկան հաշվետվության մեջ տեղ գտած թերություններին և փաստարկներին և շատ կարճ ժամանակահատվածում կատարել էր շատ մեծ աշխատանք:
Հաջորդը ելույթ ունեցավ ՀՀ Ոստիկանության Հասարակական Կարգի Ապահովման վարչության պետի տեղակալ, Ոստիկանության գնդապետ Կ. Մեհրաբյանը և ներկայացրեց ՀՀ Ոստիկանության մեկնաբանությունները հաշվետվության վերաբերյալ: Նա նախ և առաջ շնորհակալություն հայտնեց դիտորդական խմբի կատարած աշխատանքի համար: Ներկայացվեց, որ խմբի կողմից ներկայացված ոչ բոլոր փաստերն են համապատասխանում իրականությանը (Եղեգնաձոր, Վայք, Չարենցավան, Մեղրի և այլն): Նշվեց, որ ՀՀ գործող բոլոր ՁՊՎ-ներում կատարվել և կատարվում են պայմանների< Ետ

Presentation of the report “On the Public Monitoring Group’s Activity in 2008 in Places of Detention of the People Arrested by the Republic of Armenia Police System.”
On May 22, 2009, the Ball Room of Congress Hotel hosted the presentation of the report on the Public Monitoring Group’s Activity in 2008 in the Detention Places of the People Arrested by the Republic of Armenia Police.
The presentation started with an opening speech of Mr. Suren Iskandaryan, the chairperson of the PMG, who reflected on the PMG’s duties and obligations, as well as acknowledged the Open Society Institute Assistance Foundation, OSCE Yerevan office, Helsinki Committee of Armenia, Civil Society Institute NGO, RA Police Staff for the constant support and assistance to the Group over the past three years.
Ms. Ani Nersisyan, a PMG member, presented the report and focused on the aspects such as, no-longer functioning detention centers, freedom and personal security, several cases of torture over the detainees, illegal detention of the arrested persons in the centers, issues related to food, parcels, walking areas of detainees, personnel of the detention centers and the related issues, medical aid to the detainees, general and Group-specific suggestions. According to the observations of the monitoring group, almost in all Detention Places, the detainees received meal only once a day instead of three times. As far as the torture cases are concerned, the Group observed several cases when the detainees had claimed to be beaten by the police officers and had bruises and traces of violent acts on their faces. The Group also observed several cases of illegal detention up to 27 days instead of 3 legally determined in the detention places.
Still, according to Mr. Iskandaryan there were some improvements on the part of the RA Police. He presented the comparative analysis of the drawbacks referred to in the 2008 report, as well as actions taken by the RA Police to eliminate those. The RA Police undertook serious steps to reduce the drawbacks and completed a considerable amount of work in due time.
The floor was then turned to Colonel Karen Mehrabyan, Deputy Head of the Protection of Public Order Department of the RA Police, who presented to the RA Police comments and feedback on the report in question. Mr. Mehrabyan first acknowledged the PMG for the accomplishments and achievements and noted that not all of the facts presented corresponded to the reality (i.e. Yeghegnadzor, Vayq, Charentsavan, Meghri, etc). It was also mentioned that the conditions of all of the detention centers had been improved, renewed with the linen, bed and kitchen utensils and medication. The RA Police was considering increasing the food rate for the detainees.
The sessions were followed up by the questions/ answers and discussions, of which one point raised by the PMG, but left unanswered, was worthy of attention, i.e., which of the detention centers included in the report did not meet the reality and why the RA Police disregarded in their comments and could not provide any response to the fact that ''the PMG members were denied of access to the detention center by the RA Lori Regional Police Vanadzor Department ''. Another question directed to the Mr. Mehrabyan worth mentioning was raised by the representative of HCAV Vanadzor branch. She voiced a question whether those police officials who had violated the detainee’s rights were released from their duties or fired from RA Police, or whether were still employed in the Police System. The response was that the officials were released from particular duties but were still working in RA Police System.
The representatives from the following institutions and individuals were invited to the event, namely, RA President Administration, National Assembly, RA Ministries, RA Courts, Prosecutor’s Office, the Chamber of Advocates, the Constitutional Court, RA political parties, Human Rights Defender’s Office, a number of NGOs, Ambassadors to Armenia and many international organizations, as well as individuals interested in the PMG activities.
“Partnership for Open Society” Initiative
The “Partnership for Open Society” Initiative represents more than sixty civil society organizations. More information about its activities you can find on www.partnership.am web site.