Քննարկում Հայաստանում Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և Արևելյան գործընկերության ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ
Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնությունը, որը ներկայացնում է քաղաքացիական հասարակության վաթսունից ավել կազմակերպություն, կազմակերպեց Հայաստանում Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և Արևելյան գործընկերության ծրագրերի իրականացմանը նվիրված քննարկում: Քննարկումը կազմակերպվել է “Հարևանությունից դեպի գործընկերություն” խորագրով միջոցառումների շրջանակներում, որի նախաձեռնողներն են Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը, Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամը, Երևանի մամուլի ակումբը, “Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ” հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը, Եվրոպական ինտեգրացիա  կազմակերպությունները: Միջոցառումը տեղի ունեցավ 2009թ. հուլիսի 3-ին, ժամը 14:00-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի բիզնես կենտրոնում:
Միջոցառման ընթացքում Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության նախագահ, դեսպան Ռաուլ դե Լուզենբերգերը ներկայացրեց 2008թ. Հայաստանում ԵՀՔ ծրագրի իրականացման վերաբերյալ զեկույցը, իսկ ՀՀ –ում Լիտվայի Հանրապետության դեսպան Գեդրիուս Ապուոկասը անդրադարձավ <<Հայաստանի ինտեգրումը Եվրամիությանը Արևելյան Գործընկերության նախագծի համատեքստում>> թեմային:
Համազեկուցողների շարքում էին տկն. Լուսինե Մովսիսյանը, ՀՀ Արտգործնախարարության Եվրամիության բաժնի առաջին քարտուղար, ինչպես նաև <<Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ>> հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ տկն. Ամալիա Կոստանյանը և Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ պրն. Բորիս Նավասարդյանը: Միջոցառման մյուս համազեկուցողները` Ծրագրերի կառավարման գործակալության պետ պրն. Ռուբեն Սարուխանյանը և Եվրամիության և միջազգային տնտեսական համագործակցության վարչության պետ պրն. Վարոս Սիմոնյանը ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունից, որոնք թեպետ նախապես հաստատել էին իրենց մասնակցությունը, չներկայացան քննարկմանը:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ նախարարությունների ներկայացուցիչներ, պետական պաշտոնյաներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

Discussion on Implementation of European Neighborhood Policy and Eastern Partnership Programs in Armenia
The “Partnership for Open Society” Initiative, representing more than sixty civil society organizations, organized a discussion on Implementation of European Neighborhood Policy and Eastern Partnership Programs in Armenia. The discussion was organized within the framework of a series of events titled “From Neighborhood to Partnership” which is initiated by Open Society Institute Assistance Foundation – Armenia, Eurasia Foundation, Yerevan Press Club, “Transparency International” Anti-corruption Center, International Center for Human Development and European Integration NGO. The event took place on July 3, 2009, 14:00 p.m. at AUA Business Center (Alek Manougyan 9).
During the event Ambassador Raul de Luzenberger, the Head of European Commission Delegation to Armenia presented the Progress Report of ENP implementation for 2008, while Lithuanian Ambassador Giedrius Apuokas spoke about the European integration process in the context of European Partnership Program. Ms. Lusine Movsisyan, the 1st Secretary of Department of European Union, Ministry of Foreign Affaires of Republic of Armenia as well as Ms. Amalia Kostanyan, Chairwoman, Transparency International Anti-corruption center and Mr. Boris Navasardian, the President of Yerevan Press Club were among the discussants. Mr. Ruben Sarukhanyan, the Head of Project Administration Agency, Ministry of Economy of Armenia; Mr. Varos Simonyan, the Head of Department of EU and International Economic Affaires, Ministry of Economy of Armenia who were among the main speakers and had initially confirmed their participation were not present during the discussion.
Representatives of RA ministries and other government officials, Ambassadors of EU countries to Armenia, representatives of international organizations, civil society and media attended the event.