Հայաստանի հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական համակարգը 2008թ.
Փակ հաստատություններում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը եղել է Բաց հասարակության ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի իրավաբանական և քրեական արդարադատության ծրագրի առանցքային մասը: Մասնաճյուղը 2002թ. սկսած օժանդակել է ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբին: Խումբը իրականացնում է մոնիտորինգային այցեր Հայաստանի փակ և կիսափակ հաստատություններ` դիտարկելու մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը սույն հաստատություններում և այն ներկայացնելու հանրությանը: Խումբը բաղկացած է տարբեր հասարակական կազմակերպություններ ներկայացնող անձանցից, որոնք գործունեություն են ծավալում կամավորական և հասարակական հիմունքներով: Խումբն այցերի հիման վրա պատրաստում է զեկույց, որը տրվում է ՀՀ Արդարադատության նախարարությանը մեկնաբանություների համար: Նախարարության մեկնաբանությունները ստանալուց հետո խումբը զեկույցը ներկայացնում է շահագրգիռ կողմերին և լայն հանրությանը: 2008թ. զեկույցը ներկայացվեց սույն թվականի հուլիսի 23-ին, ժամը 11:00-ին Կոնգրես հյուրանոցի Բոլրում սրահում:
Միջոցառման հիմնական զեկուցողն էր վերոհիշյալ խմբի նախագահ պարոն Արման Դանիելյանը: Իր զեկույցում նա անդրադարձավ այն քրեակատարողական հիմնարկների իրավիճակին, որում կատարվել է վերահսկողությունը: Խոսելով <<Նուբարաշեն>> քրեակատարողական հիմնարկի և դրա շենքային պայմանների մասին, նա նշեց, որ այս հիմնարկը խիստ գերբնակեցված է: Որպես դրա պատճառ նա մատմանշեց կալանքի համատարած կիրառումը, երբ կարելի է ընտրել այլ տարբերակ, վաղաժամ ազատվողների քանակի պակասը և այլ խնդիրներ:
Առանձին քննարկման թեմա էր նաև վատ վերաբերմունքի դեպքերը,որոնք սովորաբար դժվար բացահայտելի են, քանի որ մարդիկ վախենում են խոսել կամ դրանք դժվար է ապացուցել: Վատ վերաբերմունքը կամ բռնությունները կալանավորների նկատմամբ կիրառվում են որպես պատիժ և որպես օրինակ նշվեցին 2008թ. Նուբարաշենում և 2005 թ. Գորիսում արձանագրված դեպքերը:
Բողոքներ կային նաև սնունդի առումով, հատկապես Նուբարաշենում: Ճաշերը հաճախ պատրաստվում են ոչ թե հմուտ խոհարարների, այլ բանտարկյալների կողմից, ինչն ազդում է դրանց որակի վրա: Այցերի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև առողջապահական հարցերին: Կան սուր խնդիրներ եղած հաստիքների համալրման հարցում, բուժ. աշխատողների ցածր աշխատավարձի և դեղորայքների մատակարարման հարցում, ինչը իրականացվում է կենտրոնացած պետ. գնումների տեսքով և խնդիր առաջանալու դեպքում երկար ժամանակ է պահանջվում, մինչև չնախատեսված դեղորայքը հասնում է բանտարկյալին: Այս հարցը լուծելու համար խումբն առաջարկում է ունենալ ֆոնդ նման հատուկ դեպքերի համար: Բավարար չէ նաև սարքավորումների առկայության վիճակը:
Հատուկ մոնիտորինգի թեմա է եղել բանտարկյալների տեսակցությունները հարազատների հետ, ինչը, հատկապես երկարատև տեսակցությունների հետ կապված հազվադեպ կամ հաճախ անհնար է շենքային պայմանների պատճառով: Կան հեռախոսներ, որոնցից սակայն կալանավորները կարող են օգտվել միայն իրենց հաշվին և ըստ հասատատված գրաֆիկի, որն ամեն տեղ տարբեր է: Խումբն առաջարկվում է բանտարկյալներին տրամադրել մինիմալ րոպեներ, քանի որ ոչ բոլորը հնարավորւթյուն ունեն իրենց հաշվին զանգահարել:
Զեկույցում անդրադարձ կա նաև այդ հաստատությունների աշխատողների աշխատանքային պայմաններին և անվտանգության խնդիրներին: Պարոն Դանիելյանը նշեց, որ քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցը կարող է հայտնվել մեծ թվով դատապարտվածների հետ, և խնդիր ծագելու դեպքում չկան կապի միջոցներ օգնություն կանչելու համար: Նա նաև նշեց, որ մի շարք վայրերում դատապարտյալների համար լավ պայմաններ են ստեղծվել, բայց ոչ թե ծառայողների համար, որոնց համար աշխատանքային պայմանները շարունակում են մնալ խիստ տհաճ:
Խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ Արդարադատության փոխ. նախարարը, որը մեծ նշանակություն տալով զեկույցին նշեց, որ այն հնարավորություն է տալիս այլընտրանքային ուսումնասիրություն  ունենալ վիճակի և առկա երևույթների մասին: Նա համաձայնվեց, որ շատ հարցեր կապված են շենքերի և ենթակառուցվածքների վիճակի հետ, որոնք ժառանգություն են ստացվել անցյալ հասարակարգից: Հիմնարկները չունեն անհրաժեշտ բավարար մակարդակ:  Փոխնախարարը նշեց, որ 2001թ. սկսվեցին ենթակառուցվածքային բարեփոխումներ, շատ հիմնարկիներ վերանորոգվեցին, սակայն դա դեռ բավարար չէ: Նախարարությունը մշակել է ենթակառուցվածքների բարեփոխումների ծրագիր, ըստ որի 13 քր. կատ. հիմնարկները կդառնան 7-8 և կհամապատասխանեն միջազգային չափանիշներին: Այս պարագայում կկրճատվեն կոռուպցիոն ռիսկերը և կապահովվեն նաև կալանավորների իրավունքները, օրինակ` երկարաժամկետ տեսակցության իրավունքից օգտվելը կդառնա ռեալ:
Վատ վերաբերմունքի հետ կապված պարոն Առուստամյանը նշեց, որ այն եղել է, կա, կլինի: Նման դեպքեր տեղի են ունենում և ծառայողի և դատապարտյալի և դատապարտյալների միջև: Սակայն պետք է հստակ տարանջատել վատ վերաբերմունքը հրազենի կիրառման դեպքերից: Մեկ դեպքում ծառայողը խրախուսվում է, մյուս դեպքում` պատժվում: Նա նշեց, որ հրազենի կիրառման դեպքում պետք է պարզել` արդյոք հրազենը գործադրվել է օրենքի սահմաններում, և եթե ոչ, ապա այն օրենքի խախտում է և պատիժ է պահանջում:
Նա անդրադարձավ նաև ծառայողների վերաբերյալ խնդիրներին նշելով, որ այս տիպի ծառայությունը շատ ծանր է, և որ նրանց խնդիրները բազմաթիվ են, ներառյալ անբավարար վարձատրությունը և նրանց աշխատանքում առկա ռիսկային գործոնները:
Փոխնախարարի ելույթին հաջորդեցին հարցեր: Նախկին քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարին, բարձրացրեց կալանավայրերում թմրամոլության խնդիրը: Նա հարցրեց` արդյոք կան դրանց օգտագործման մասին պարբերաբար ստուգումներ: Փոխնախարարը ասաց, որ քանի որ թմրամոլությունն ապաքրեականացվել է, ապա այն չի դիտվում հանցագործություն և դրա համար քրեական պատասխանատվություն չկա: Հարկադիր բուժում է իրականացվում միայն այն դեպքերում, երբ կա համապատասխան դատական ակտ: Կանխարգելման ծրագիր է իրականացվել կամավորության սկզբունքներով, սակայն քչերն են մասնակցել:
Դիմակներով խուզարկության հետ կապված պարոն Առուստամյանը նշեց, որ վերջիններիս միշտ ուղեկցում են ոչ դիմակավոր ծառայողներ և որ դա արվում է տվյալ աշխատողի և նրա ընտանիքի անվտանգության համար: Նաև նշվեց, որ կա մեծ անհամապատասխանություն ծառայողների և կալանավորների թվերի միջև:
Նախկին քաղբանտարկյալ Ա. Արզումանյանի կինը բարձրացրեց բանտ սնունդ տանելու խնդիրը: Փոխնախարարը պատասխանեց, որ շատ զարգացած երկրներում այն ստանալու իրավունք դատապարտյալը չունի: Նա օգտվում է տվյալ քր. հիմնարկում գտնվող խանութից: Սակայն ՀՀ-ում այս իրավունքներից օգտվելը դառնում է օրինաչափություն, որն անընդուների է և գալիս է մեր բարքերից:
Հարցերին հաջորդող քննարկման և առաջարկությունների ժամանակ Վարդգես Գասպարին նշեց, որ այս զեկույցում նշված կալանավայրերի խնդիրների հինգ տոկոսն է միայն լուսաբանված, իսկ մնացած 95 տոկոսը ստվերային են, քանի որ սրանք փակ հաստատություններ են:  Բռնությունները այնքան սարսափելի են, որ նկարագրելի չեն, և եթե մարդ այնտեղ չլինի, դրանք չի էլ պատկերացնի:
Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ պարոն Ավետիք Իշխանյանը առաջարկեց, որ խցերում երկու հոգուց ավել չլինեն:  Առաջարկվեց նաև դիմակավորված աշխատակիցների վրա փակցնել համարներ, ըստ որի հեշտ լինի պարզել, թե որ դիմակավոր անձն է եղել, որ սահմաններն անցել է ստուգայցի ժամանակ: Եղավ առաջարկ նաև ավելացնել դիտորդական խմբի անդամների քանակը: Ամփոփոլով, փոխնախարար Առուստամյանը և Ավետիք Իշխանյանը նշեցին, որ չնայած զգալի բարեփոխումներ արվել են համակարգում, սակայն դրանք դեռևս անբավարար են և որ տվյալ ոլորտի թափանցիկության բարձրացումը անխուսափելիորեն հանգեցնում է քննադատության ավելացման, ինչը պետք է ընկալել դրական կերպով: Նրանք նաև նշեցին, որ թերություններ շատ կան, և այս դիտորդական խմբի գործունեությունը կօգնի ախտորոշել և մեղմացնել դրանք: Շնորհակալություն հայտնելով մասնակիցներին, փոխնախարարը նշեց նաև, որ նախարարությունը փորձում է ապահովել իր գործունեության հրապարակայնությունը հասարակության շրջանում եղած թերահավատությունները նվազեցնելու նպատակով:

PENITENTIARY SYSTEM OF THE MINISTRY OF JUSTICE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA IN 2008 - Report
Protection of human rights in closed and semi-closed institutions has been the cornerstone of the Law and Criminal Justice Program of the Open Society Institute. Starting from 2002 the Foundation has been supporting the Group of Public Observers Conducting Public Monitoring of Penitentiary Institutions and Bodies of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia. The Group conducts monitoring visits to the closed and semi-closed institutions of RA to monitor the situation related to human rights in these institutions and to present the findings to the public. The Group consists of people who represent various non-governmental organizations and act on voluntary basis. The Group prepares a report based on their visits, which is submitted to the Ministry of Justice for comments. After having received the comments from the Ministry, the Group presents the report to stakeholders and the public. The 2008 Report was presented on July 23, at 11:00 am in the Ball Room of Congress Hotel.
The main speaker of the event was Mr. Arman Danielyan, the chairman of the Group. In his speech he referred to the situation in those penitentiaries in which they had done the monitoring. Speaking about “Nubarashen” penitentiary and its facilities, he stressed that this institution is highly over-populated. He mentioned that the causes for this were the widespread application of arrests when it is possible to adhere to other alternatives, the small amount of detainees who are released prematurely and other issues.
The cases of violence and bad treatment were also discussed. These cases are usually hard to reveal as people are scared to talk about them or these are almost impossible to prove. Bad treatment or violence to detainees happen as punishment, and the cases which took place in 2005 in Goris penitentiary and in 2008 in “Nubarashen” penitentiary were mentioned as examples.
There have been complaints related to food, particularly in “Nubarashen” penitentiary. Meals are often prepared by the detainees themselves and not by skilful chefs, which affects the quality of the food. During the visits special attention was also paid to health issues. There are acute problems related to medical staffing, the low salary they get and supply of medicines which are provided to penitentiaries in a centralized manner. In case of having the need of a medication not included in the package, long time is needed till the physician is able to solicit and get the medicine. To solve this issue, the Group suggests establishing a fund for such special cases. The existence of medical equipment in these institutions is not sufficient either.
The meetings of the detainees with their relatives have been a special topic for monitoring. Long-term visits are often rare or impossible due to lack of proper building facilities. There are also telephones; however, the prisoners can use them only at their own expense and according to preliminarily approved schedule, which varies from place to place. The Group suggests allowing minimal time to each detainee free of charge as not all of them have the possibility to make calls at their expense.
The Report also reflects on the working conditions of the staff of penitentiaries and their safety issues.  Mr. Danielyan mentioned that an employee of a penitentiary may find himself with a large number of prisoners, and in case of an emergency there are no communication means to call for assistance. He also mentioned that in a number of places good conditions have been created for detainees, but not for employees for whom the working conditions continue to remain tough.
The Deputy Minister of Justice also delivered a speech. He attached great importance to the Report and mentioned that it gave the possibility to have an alternative study on the situation and existent phenomena. He agreed that many issues are related to the condition of buildings and infrastructures, which have come from Soviet times. Many of the institutions do not have satisfactory conditions.  The Deputy Minister mentioned that in 2001 infrastructural reforms were initiated, and many institutions were renovated, but this is not sufficient yet. The Ministry has worked out a new infrastructure reform package according to which the existing 13 penitentiaries will unite into 7 or 8 and will conform to international standards. This will help reduce corruption and will help protect the rights of the detainees, such as the right to long-term visits with relatives will become real.
As far as bad treatment was concerned, Mr. Arustamian mentioned that it has always been, there is and will be. Such cases happen both between the detainee and the employee and between the detainees themselves. However, there is a need to clearly separate bad treatment from the cases of using weapons. In one case the employee is rewarded, in another case he is punished. He mentioned that if weapon has been used, it is necessary to investigate whether it has been used within law provisions and if not, then it’s breaking of the law and needs punishment.
He also spoke about the issues of penitentiary employees mentioning that this type of work is very hard and that they face numerous problems, including insufficient pay and risk factors existent in their work.
The speech of Deputy Minister was followed by questions. Former political detainee Vardges Gaspari raised the issue of drug use in prisons. He asked if there were check –ups on their use.  The Deputy Minister answered that since drug use has been de-criminalized, it is not regarded as crime and there is no criminal punishment for that. Compulsory treatment is organized only in cases where there is a court decision. A prevention project was conducted based on voluntary principle, but few have participated.
As far as ward inspection with masked individuals is concerned, Mr. Arustamian mentioned that the latter is always accompanied by an employee without a mask and that it is done for the safety of that particular employee and his family. He also said that there is a big discrepancy between the numbers of detainees and employees.
The wife of former political detainee A. Arzumanian raised the issue of taking food parcels to the prisons. The Deputy Minister answered that in many developed countries the prisoner has no right to get such parcels; he buys food from the store located in the penitentiary. However, in Armenia this wrong practice has become common.
During the subsequent discussion Mr. Vardges Gaspari mentioned that the report illustrates only 5% of the issues existent in the penitentiaries and that 95% is in shadow as these are closed institutions. He informed that the violence cases there are so terrible that one has to be there to imagine them.
Mr. Avetik Ishkhanyan, the chairman of Armenian Helsinki Committee made a suggestion not to have more than two people in a ward. It was as well suggested to number the people in masks so that in case of a problem it’s easy to know which one has surpassed their authorities. There was also an idea to add the number of monitors in the Group. While summing up the report, the Deputy Minister and Mr. Ishkhanyan mentioned that the improvements in the system are still insufficient and that increasing the transparency in the area will definitely lead to increase in criticism, which should be taken in a positive manner. They also mentioned that there are many faults and flaws, and the activities of the Monitoring Group will help to diagnose and mitigate them. Thanking the participants, the Deputy Minister mentioned that the Ministry is trying to ensure publicity of their activities to reduce the mistrust to this Ministry among the population.
English excerpts from the electronic version of the Report can be found here as well as under the “Publications” section of this website.