Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը, 2008 թվի հոկտեմբերից մինչեւ 2010 թվի հուլիսը, «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» եւ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հետ սերտ համագործակցությամբ իրականացրեց «Շիրակի մարզի Շահերի պաշտպանության եւ աջակցման կենտրոն» ծրագիրը, որի նպատակը կոռուպցիայից տուժած քաղաքացիներին ու կազմակերպություններին իրավաբանական աջակցության եւ դատական պաշտպանության ցուցաբերումն էր:
Ծրագրի իրականացման 22 ամիսների ընթացքում կենտրոն դիմած շահառուների թիվը կազմել է 352, նրանցից 324-ին մատուցվել է իրավաբանական խորհրդատվություն, 51-ի բողոքները կապված են եղել տեղական, պետական իշխանությունների, շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսավարողների գործողությունների կամ անգործության հետ եւ կրել են կոռուպցիոն բնույթ, որն արտահայտվել է անգործությամբ, պաշտոնական դիրքի չարաշահումներով, լիազորությունների անցմամբ, ինքնիրավչությամբ, կաշառակերության հատկանիշներով եւ այլն: Կենտրոնի շահառուներից 16-ի շահերի պաշտպանության համար նախաձեռնվել են դատական գործեր, որոնցից երկուսը կողմնակալ դատավորի պատճառով տանուլ է տրվել (Գյումրու թիվ 19 դպրոցի խորհրդի անդամները ընդդեմ ՀՀ Շիրակի մարզպետի), իսկ 14-ը անաչառ դատաքննության շնորհիվ բարեհաջող ավարտվել է շահառուների օգտին (Գյումրեցի 13 շինարարներն ընդդեմ «Ի Էմ Էյջ Քոնսթրաքշն» ՓԲԸ-ի, Գոհար Աբրահամյանը ընդդեմ Շիրակի մարզպետի):
128 շահառու դիմել է կենտրոն թեժ հեռախոսագծով, նրանց տրամադրվել է իրավաբանական խորհրդատվություն:
Ծրագիրն իրականացվել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության եւ CASALS&Associates կազմակերպության դրամաշնորհային օժանդակությամբ, միջոցները տրամադրել է ամերիկյան ժողովուրդը:
Ծրագրի ավարտին, վերլուծելով ստացված բողոքները, շահառուների կարծիքները, Հայաստանի կոռուպցիոն իրավիճակը եւ միտումները, ինչպես նաեւ գործընկեր կազմակերպությունների ոլորտային փորձը, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը նպատակահարմար գտավ շարունակել սեփական եւ կամավորական միջոցներով ծառայություններ մատուցել կոռուպցիայից տուժած ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց: Այս հաղորդագրությամբ հայտարարվում է, որ Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը ստեղծում է Գյումրու հակակոռուպցիոն կենտրոն (ԳՀԿ), որը մինչեւ 2010 թվի սեպտեմբերի վերջը կկազմավորվի որպես ինքնուրույն հասարակական կազմակերպություն:
Գյումրու հակակոռուպցիոն կենտրոնի առաքելությունն է.
Մասնակցել Հայաստանում պետության զավթման որակի կոռուպցիայի թուլացմանն ու վերացմանը:
ԳՀԿ Նպատակներն են.
• Իրավաբանական եւ դատական աջակցություն ցուցաբերել կոռուպցիայից, իշխանության, դիրքի եւ հեղինակության չարաշահումից տուժաց ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց:
• Վերահսկել հանրային միջոցների օգտագործումը, դիտարկել եւ բացահայտել հանրային միջոցների չարաշահումների փաստերը, հալածել հանրային միջոցները չարաշահողներին մինչեւ համարժեք պատիժ ու հատուցում:
• Մասնակցել ՀՀ պետական եւ տեղական օրենսդրության եւ իրավակիրառ պրակտիկայի բարեփոխմանը այն հաշվով, որ կոռուպցիոն ռիսկերն իսկապես նվազեն:
Գյումրու հակակոռուպցիոն կենտրոնը շարունակում է սպասարկել արդեն փակված ծրագրի իր շահառուներին:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը շնորհակալություն է հայտնում ամերիկյան ժողովրդին, Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնին, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին, ԱՄՆ ՄԶԳ-ին եւ CASALS&Associates-ին զորակցության եւ համագործակցության համար:

On the establishment of Gyumri Anticorruption Center
Journalists’ Club “Asparez”, through close collaboration with the “Transparency International Anti-corruption Center” and Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office, implemented a project “Advocacy and Assistance center in Shirak Region” in the period from October 2008 to July 2010. The goal of the project was to provide legal assistance and judicial protection to the citizens and organizations that had suffered from corruption.
During the 22 months of the project implementation the number of the citizens who applied to the Shirak AACenter was 352, out of which legal consultation was provided to 324, the complaints of 51 were connected with the activities or inaction of the local, state authorities, persons having superior position in the market and had corruptive nature, which was expressed through inaction, abuse of the position, exceeding their commission, own ”law” production, bribery, etc. For the protection of the interests of 16 beneficiaries of the Center judicial acts were initiated, 2 from which failed because of the biased judge (Members of the Council of Gyumri School N 19 versus RA Shirak governor), and 14 due to objective trial ended successfully in favour of the beneficiaries (13 Gyumri builders versus “EMH Construction” CJSC, Gohar Abrahamyan versus Shirak governor).
128 beneficiaries applied to the Center through hot line and received consultative assistance.
The project was implemented through grant assistance of USAID and CASALS, the support was provided by the American people.
At the end of the project, analyzing the received complaints, opinions of the beneficiaries, corruption situation and tendencies in Armenia, as well as the experience of the partner organizations in this sphere, Journalists’ Club “Asparez” found it meaningful to continue provision of services by our own and voluntary resources to individuals and legal entities that have suffered from corruption. Through this release we announce that Journalists’ Club “Asparez” establishes Gyumri Anticorruption Center (GAC) which will be formed into an independent Non-governmental organization by the end of September, 2010.
The mission of Gyumri Anticorruption Center is to participate in easing and liquidation of state capturing level corruption in Armenia.
The goals of GAC are:
• To provide legal and judicial assistance to individuals and legal persons who have suffered from corruption, abuse of power, position and authority.
• To monitor the usage of public funds and resources, observe and find out facts of public resources abuse, to pursue those who abuse public funds up to adequate punishment and reimbursement.
• To participate in the reform of the legislation and legislation implementation practice so as corruption risks are really reduced.
Gyumri Anticorruption Center goes on providing services to its beneficiaries of the already closed project.
Journalists’ Club “Asparez” expresses its gratitude to the American people, Transparency International Anticorruption Center, Helsinki Civil Assembly Vanadzor office, USAID and CASAIS for assistance and collaboration.
All the questions connected with this release can be directed to the temporary coordinator of Gyumri Anticorruption Center Levon Barseghayn.