Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, խիստ մտահոգված ենք այն փաստով, որ ժողովրդավարական գործընթացները վերականգնելու նվազագույն պահանջները, որոնք շարադրված են ԵԽԽՎ թիվ 1609 և 1620 բանաձևերում և որոնք հրատապ են ճանաչվել ՀՀ կառավարության կողմից, չեն իրականացվել, փոխարենը՝ իշխանությունների կողմից նոր սահմանափակումներ են կիրառվում։ Մենք, մասնավորապես, մտահոգված ենք հավաքների ազատության հիմնարար իրավունքով, որն ամրագրված է Մարդու իրավունքների հռչակագրով և ՀՀ սահմանադրությամբ:
Արտակարգ դրությանը հաջորդած ամիսների ընթացքում ՀՀ քաղաքացիական հասարակութանը շարունակաբար թույլ չեն տվել մի շարք կարևոր (սկսած մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակից և ավարտած կրոնի ազատության) թեմաներով միտինգներ, քննարկումներ, տեսաֆիլմերի ցուցադրումներ և կլոր սեղաններ անցկացնել: Հյուրանոցների, կինոթատրոնների և բիզնես կենտրոնների համար սովորական է դարձել ՀՀ կառավարության և առկա իրավիճակի հանդեպ քննադական մոտեցում ունեցող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին տարածքի վարձակալման հարցում մերժելը: «Արմենիա-Մարիոթ», «Կոնգրես», «Անի պլազա» և այլ հյուրանոցներ, ինչպես նաև «Մոսկվա» կինոթատրոնը շարունակաբար մերժել են դահլիճի վարձակալությունը քաղաքացիական հասարակության կողմից անցկացվող միջոցառումների համար՝ դրանք պիտակավորելով որպես «քաղաքական»։
Որոշ հյուրանոցներ բացեիբաց ասել են, որ հրահանգ ունեն դահլիճները վարձով չտալ այնպիսի միջոցառումների համար, որոնք կարող են քաղաքական համարվել և ստիպված են զանգահարել «համապատասխան մարդկանց»՝ միջոցառումների «քաղաքական» լինելու բնույթը ստուգելու համար։ Որոշները բանավոր ասել են, որ իրենց չի թույլատրվում դահլիճները վարձով տալ այդ կարգի նպատակների համար, սակայն իրենց գրավոր պատասխաններում նշել են այլ կարգի տարբեր արդարացումներ, ինչպես օրինակ՝ տեխնիկական խնդիրները կամ դահլիճների զբաղված լինելը ։
Դահլիճները վարձով չտալու համար գործարարների վրա գործադրված ճնշումը դուրս է իրավական որևէ համատեքստից. մասնավոր ընկերությունների կողմից դահլիճները վարձով տալու գործընթացները կարգավորող որևէ օրենք գոյություն չունի։ Նման հակաժողովրդավարական դրսևորումները նոր և լուրջ հարված են հասցնում ժողովրդավարությանը և շուկայական տնտեսությանը։
Ստորև բերված են իրավական կազմակերպությունների և գործողությունների միայն որոշ օրինակներ, որոնց համար մերժվել է վարձակալության պայմանագրի տրամադրումը՝
- սեպտեմբեր ամսին «Կոնգրես» հյուրանոցը մերժել է «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հիմնադրամի կողմից կազմակերպված միջոցառումը՝ Սայաթ-Նովայի անվան դպրոցի ուսուցիչների աշխատանքից ազատման հարցի վերաբերյալ (աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության գործ)։ Բանավոր բացատրության մեջ ասվում էր, որ այն քաղաքական բնույթի է:
- «Կոնգրես» հյուրանոցը սկզբում հաստատել, իսկ հետո մերժել է հյուրընկալել հոկտեմբերի 9-ի հանրապետությունում տեղի ունեցող գործընթացներին (հեռարձակման մասին օրենքի վերջին փոփոխությունները, լրատվամիջոցների ազատության/լրատվության մատչելիության խախտումները, հավաքների և միավորման ազատությունը, համատարած կոռուպցիան և իշխանության չարաշահումը, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հաշվետվությունը և ԵԽԽՎ 1609 և 1620 բանաձևերի իրականացումը հանրապետությունում) առնչվող հիմնական մտահոգությունները քննարկելու Գործընկերությանմիջոցառումը։ Բանավոր բացատրվել է, որ իրենք չեն կարող հյուրընկալել «քաղաքական» միջոցառումներ, և որ Բաց հասարակության ինստիտուտը մերժում կստանա նաև մնացած բոլոր հյուրանոցներից։ Զուգահեռաբար, նույն խնդրանքը ներկայացվել էր նաև «Արմենիա-Մարիոթ» հյուրանոցին։ Վերջինս ստիպված է եղել «որոշում կայացնողներից» ճշտել, թե նրանք կարո՞ղ են թույլ տալ միջոցառման հյուրընկալումը:
- «Մոսկվա» կինոթատրոնը սկզբում համաձայնել, սակայն հետո հրաժարվել է ցուցադրել «Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ-ի պատվերով Տիգրան Պասկևիչյանի նկարահանած «Օտարում» ֆիլմը նույնիսկ նախնական պայմանավորվածության համաձայն գումարներն արդեն փոխանցված լինելու պարագայում։ Բանավոր պաշտոնական պատասխանը եղել է այն, որ իրենք չեն կարող թույլ տալ «քաղաքական բնույթի» ֆիլմերի ցուցադրում։ «Քաղաքական»համարելու պատճառն այն է եղել, որ դրվագներից մեկում երևում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Հետագայում ֆիլմի ցուցադրումը մերժվել է ինչպես «Մարիոթ», այնպես էլ «Կոնգրես» հյուրանոցների կողմից։ Միջոցառման անցկացումը նախատեսված էր հոկտեմբերի 10-ին, սակայն, վերոհիշյալ պատճառներից ելնելով, կազմակերպիչները ստիպված էին ցուցադրումը տեղափոխել հոկտեմբերի 27-ին, Թեքեյան մշակույթի կենտրոնում:
- Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեն ստիպված էր պայքարել, որպեսզի հյուրանոցում տարածք վարձակալեր` «Բռնությունը դպրոցներում» թեմայով նյութի ներկայացման համար:
- «Անի» և «Կոնգրես» հյուրանոցները մերժել են հյուրընկալել «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ-ի կողմից կազմակերպված սեմինարը՝ կրոնական հանդուրժողականության թեմայով։ «Էրեբունի» հյուրանոցը սկզբում համաձայնել է, հետո՝ հրաժարվել հյուրընկալել միջոցառումը։ Ըստ պաշտոնական բացատրության ազատ դահլիճներ չկային, որը, ինչպես մենք պարզեցինք, ճիշտ չէր։
Մենք գտնում ենք, որ այս իրավիճակը խորապես անհանգստացնող և անընդունելի է մի երկրի համար, որն ընդգրկված է Եվրոպական նոր հարևանների քաղաքականության ծրագրում` մեկ անգամ ևս ընդգծելով ժողովրդավարական արժեքների ու սկզբունքների գերակայությունը երկրի համար: Մենք կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը` դադարեցնել իշխանության չարաշահումը, ինչը հակասում է ժողովրդավարական բոլոր նորմերին և ազատ տնտեսական համակարգին: Մենք նաև կոչ են անում բոլոր գործարարներին տեղի չտալ իշխանությունների ճնշմանը, որի պատճառով ՀՀ քաղաքացիներ զրկվում են հավաքների ազատության և խոսքի ազատության իրենց հիմնարար իրավունքներից:
Պետք է այժմ վերջ տալ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությամբ նախատեսված իրավունքների այս չարաշահումներին` իրավունքներ, որոնք հայ ժողովուրդն ինքն է իրեն տվել:

2008-12-18 | Statements
We, the undersigned, are deeply concerned with the fact that even the minimal requirements to restore some democratic practices, outlined in the PACE resolutions 1609 and 1620 and acknowledged by the Armenian government as urgent, have not been implemented, and that instead new restrictions are being enforced by authorities. We are especially concerned about the fundamental right of freedom of assembly enshrined in the Declaration of Human Rights and in the Armenian Constitution.
During the months following the State of Emergency, Armenian civil society has repeatedly been denied the right to conduct meetings, discussions, film screenings, and round-tables on numerous important issues ranging from the human rights situation in the country to religious freedoms. It has become common practice for hotels, cinemas, and business centers to refuse rental of space to civil society organizations critical of the Armenian government and the current state of affairs. The Armenia Marriott Hotel, Congress Hotel, Ani Plaza and other hotels, as well as the Moscow theater have repeatedly refused the rental of halls for civil society events, labeling them as “political.”
Some hotels were very straightforward and said that they were instructed not to rent halls for any event that may be considered political and that they had to make calls to “respective people” to verify the ”political” nature of the event. Some said orally that they were not allowed to rent halls for such purposes, but in their written responses provided other various excuses, such as technical problems or the non-availability of the halls.
This government pressure on businesses not to rent out halls is exercised completely outside any legal context; there is no law regulating hall renting practices by private companies. These undemocratic practices pose a new and serious blow to democracy.
Below are only some of the examples of the legitimate organizations and activities that were refused rental agreements:
• In September Congress Hotel refused hosting the Fund against Violation of Law event on the issue of Sayat-Nova school teachers’ dismissal (labor rights protection case). The verbally given explanation was that it was of political nature.
• Congress Hotel, first confirmed and then refused hosting the October 09 the Partnership event to discuss the main concerns with the processes in the country (recently adopted amendments to the broadcast law, violations of freedom of media/access to media, freedom of assembly and association, widespread corruption and the abuse of power, the CoE Human Rights Commissioner’s report and the country’s implementation of PACE resolutions 1609 and 1620).  The verbally given explanation was that they cannot host “political” events and that OSI would get refusal from all other hotels. In parallel, the Foundation sent the same request to Armenia Marriott Hotel. The latter had to find out from “decision-makers” whether they could allow hosting it.
• Moscow theatre first agreed but then refused hosting viewing of the film “Alienation,” produced by Tigran Paskevichyan and ordered by “The Victims of State Needs” NGO, even though per the initial agreement the funds had already been transferred. The official verbal response was that they cannot allow viewing of films of ‘political nature.’ The reason for considering it ‘political’ was that Levon Ter-Petrosyan was seen in one of the episodes of the film. Later, both Marriott and Congress hotels rejected hosting the viewing of the film. The event was originally planned to be held on October 10, but due to the change of the venue, it was rescheduled to be held on October 27 at the Tekeyan Cultural Center.
• The Helsinki Committee of Armenia had to struggle to rent hotel space for its presentation on “Violence in schools.”
• Ani and Congress hotels refused hosting a seminar on Religious Tolerance organized Collaboration for Democracy NGO. Erebuni Hotel first confirmed and then refused hosting the event. The official explanation was that there were no available halls, which was not true as we found out.
We find this situation deeply disturbing and unacceptable for a country engaged in the European Neighbourhood Policy and that claims to be committed to democratic values and principles. We call on the Armenian government to stop this abuse of power which goes against all norms of democracy and free economic system.   We also call upon all businesses to not yield to government pressure that denies Armenia’s citizens of their fundamental rights to freedom of assembly and freedom of expression.
These abuses of the rights provided in the Constitution of the Republic of Armenia, which are rights the Armenian people gave themselves, must be stopped now.