40 հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունը ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի Շահառուների Խորհրդի առաջիկա ընտրություններին չմասնակցելու մասին
ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի Շահառուների Խորհրդի երրորդ գումարման ընտրություններում թեկնածություն չառաջադրելու եւ որեւէ թեկնածություն չպաշտպանելու մասին
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի նախապատրաստական եւ իրականացման անցած փուլերում մեծ շահագրգռությամբ մասնակցել ենք ծրագրի հնարավոր թիրախների մշակմանը, Շահառուների խորհրդի (ՇԽ) կազմավորման կարգի մշակմանը, ընտրությունների կազմակերպմանն ու անցկացմանը, մոնիտորինգ եւ հանրային իրազեկում ենք իրականացրել` հնարավորինս ապահովելու ծրագրային գործընթացների թափանցիկությունը: Այդ ամենի հետ մեկտեղ, անցած 2 տարում ուշադրությամբ հետեւելով Հազարամյակի մարտահրավեր Հիմնադրամ-Հայաստան ծրագրում քաղաքացիական հասարակության դերակատարությանը, որոշել ենք սեպտեմբերի վերջին կայանալիք ՇԽ-ի երրորդ գումարման ընտրությունների համար թեկնածուներ չհայտավորել եւ թեկնածություն չպաշտպանել` հետեւյալ պատճառներով.
ՀՄՀ-Հայաստան Ծրագրի հանրային հսկողության մարմինը` Շահառուների Խորհուրդը, որ կոչված է պաշտպանելու ծրագրի 750.000 ուղղակի շահառուների շահերը, իր կանոնակարգում համակարգային թերություն ունի, ինչը էականորեն նվազեցնում է ՇԽ-ի առաքելության իրականացման արդյունավետության աստիճանը. քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչ 15 անդամներից բաղկացած Շահառուների խորհուրդը ծրագրի գլխավոր մարմին` Կառավարման խորհուրդ (ԿԽ) է պատվիրակում 5 հոգու իր կազմից, որոնք շարունակում են միաժամանակ մնալ ՇԽ-ում` այդպիսով հանգեցնելով շահերի ակնհայտ բախման:
Անցած 2 տարվա ընթացքում ծրագրի ՇԽ-ի կազմից ԿԽ պատվիրակված մի քանի անդամներ մասնակցել են ծրագրային (կապալային) մրցույթների, ծրագրային միջոցներից պատվեր ակնկալելով, եւ բոլոր այդ մրցույթների անցկացման ժամանակամիջոցում  մնացել են ՇԽ-ի ու ԿԽ-ի անդամներ: Բացի այդ, նրանք, մասնակցելով մրցույթներին, այդ մասին անհրաժեշտ չեն համարել տեղեկացրել Շահառուների խորհրդին: Շահերի այսօրինակ բախման քննադատություններին ի պատասխան, հայտատուները նշել են, թե իրենք ՇԽ-ից եւ ԿԽ-ից հրաժարական կտան միայն այն դեպքում, եթե մրցույթում շահեն:
2008 թվի հուլիսի 23-ի նիստում  ծրագրի Կառավարման խորհուրդը միաձայն որոշել է դոլարի արժեզրկման եւ շինաշխատանքների թանկացման պատճառաբանություններով կրճատել ծրագրի ջրաշինարարական արդյունքները: Ջրաշինարարական արդյունքների կրճատումները, զանազան մեթոդաբանական հաշվարկներով, կազմում են 50-70 տոկոս: Այս որոշմանը ԿԽ-ի պետական պաշտոնյաների հետ միաձայն կողմ են քվեարկել նաեւ ՇԽ-ից ԿԽ պատվիրակված բոլոր 4 անդամները: Այս կրճատման որոշումից առաջ ՇԽ-ի կարծիքն ու դիրքորոշումը չեն կամեցել իմանալ ոչ միայն ԿԽ-ի անդամները, այլեւ ծրագրի իրականացման ՊՈԱԿ-ը: Նման կրճատումն ուղղակիորեն եւ խստորեն վնասում է հարյուր հազարավոր գյուղացիների եւ ֆերմերների շահերին: Այնինչ, մի կողմից ծրագիրը պլանավորող եւ նախապատրաստող աշխատանքային խումբը պարտավոր էր ժամանակին պատշաճ կերպով կանխատեսել բոլոր հնարավոր ռիսկերը, իսկ, մյուս կողմից, կառավարությունը պարտավոր էր պահուստային կամ այլ միջոցներ ներդնել ծրագիրը չկրճատելու եւ գյուղացիներին հուսախաբ չանելու համար, մանավանդ, երբ ծրագրի համաֆինանսավորման այլընտրանքային աղբյուրների առկայության մասին ՀՀ իշխանությունները բազմիցս են վստահաբար արտահայտվել:
ՇԽ-ի անցած 2 ընտրությունների ժամանակ քաղաքացիական հասարակության անունից են ներկայացել, ընտրել եւ ընտրվել մի ամբողջ խումբ կազմակերպությունների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ, որոնք միաժամանակ աշխատում են պետական հիմնարկներում, արդյունքում՝ ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի խնդիրների լուծման գործում իրենց դիրքորոշումները հիմնականում համընկել են իշխանական պաշտոնյաների դիրքորոշումներին: Դրանով շահագրգիռ հանրության մասնակցության գաղափարը նենգափոխվել է, եւ իրական շահառուների (ոչ թե մասնավոր շահ հետապնդողների) պաշտպանությունը խորհրդում դարձել է գրեթե անհնարին:
ՇԽ-ից համառորեն եւ հետեւողականությամբ գաղտնի են պահվում ծրագրի ընթացքին եւ, հավանաբար, կասեցման կամ դադարեցման ռիսկերին վերաբերվող ու ՀՀ գործող օրենսդրությամբ սահմանված գաղտնիք չպարունակող այնպիսի փաստաթղթեր, ինչպիսիք են ՀՀ նախկին նախագահ Ռ.Քոչարյանի եւ գործող նախագահ Ս.Սարգսյանի նամակները` ուղղված ՀՄԿ գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջ.Դանիլովիչին:
Վերոհիշյալ եւ այլ խնդիրների լուծման ուղղությամբ 'Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության' նախաձեռնության պաշտպանած ՇԽ երեք անդամների (Լեւոն Բարսեղյան, Արթուր Սաքունց եւ Սեյրան Մարտիրոսյան) ներդրած ջանքերը հիմնականում ապարդյուն են եղել: Խնդիրների հնարավոր լուծումների նախաձեռնությունները ՇԽ-ի մեծամասնության ջանքերով տապալվել են:
Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիան եւ կորպորացիայի հայաստանյան ներկայացուցիչները ամբողջությամբ տեղյակ են վերոհիշյալ խնդիրներին, բայց էական ջանքեր չեն ներդրել դրանց լուծման համար եւ շոշափելի ազդեցություն չեն ունեցել ՇԽ-ի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման վրա:
Այսպիսով, մենք գտնում ենք, որ ՇԽ-ն իր կանոնակարգային ձեւաչափով ըստ էության, եղել ու մնում է որպես միջպետական համաձայնագրով պահանջվող` քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ձեւական մարմին եւ ոչ թե շահառուների շահերի պաշտպան ու ի զորու է կարգավորել մանր ընթացակարգային հարցեր միայն:
Առաջիկայում առավել խիստ հսկողության տակ ենք պահելու ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի ընթացքը, ՇԽ-ի եւ ԿԽ-ի աշխատանքները, եւ պարբերաբար հանրությանն ենք ներկայացնելու մեր դիտարկումները ծրագրի ընթացքի մասին:

2008-09-12 | Statements
Statement on Abstaining from Nomination or Supporting of Candidates during the 3rd Stakeholder Committee Elections of MCA-Armenia
We, the representatives of the undersigned organizations, have actively participated in all stages of the MCA-Armenia Project including development of proposals for the Compact in the preparatory stage, development of the procedure for the formation of the Stakeholder Committee (SC), organization and conduct of elections to the SC, monitoring of the Compact implementation and raising public awareness of the Project to ensure transparency of the processes at all levels. Alongside with this, we closely followed the role of civil society organizations in the Millennium Challenge Account - Armenia during the last 2 years and decided against nominating candidates for the 3rd SC elections and against collectively supporting any candidate for the following reasons:
MCA-Armenia’s public monitoring entity, i.e. the Stakeholder Committee, which is called to protect interests of some 750.000 direct beneficiaries of the Program has systemic drawbacks in its charter considerably reducing the effectiveness of the SC’s mission. Namely, the Stakeholder Committee consisting of 15 civil society representatives delegates five of its members to the main governing body, the Governing Council (GC). In the meantime, these delegates retain their membership in the SC, which leads to obvious conflict of interests.
Indeed, during the last 2 years some members of the GS delegated from the SC participated in the tenders, anticipating contracts from the program funds. During all the tenders they kept their active membership both in the SC and GC. Moreover, they did not even inform the Stakeholder Committee about their participation in the tenders. When criticized for the conflict of interests, the bidders indicated that they would drop their membership from the SC and GC but only after winning the tender.
In the July 23, 2008 session[1] the Governing Council unanimously decided to cut water rehabilitation component due to Dollar depreciation and increasing construction costs. Reduction of water rehabilitation activities makes up to 50-70% of the initial plans depending on the methodology of calculations. All the 4 GS members delegated from the SC voted for the cut alongside with the government officials of the GC.[2] In making this decision, neither the 4 SC “delegates”, nor the rest of the GS asked for the SC opinion. This reduction directly and seriously affects interests of hundreds of thousands farmers and rural residents. Meanwhile, on one hand, the working group could have properly assessed the possible risks in due time and on the other hand, the government should have allocated alternative funds so that the project was not cut, thus disappointing the rural residents, particularly, that it had referred to the availability of alternative sources of funding for the MCA on a number of occasions.
During the last 2 SC elections, a number of members were nominated and elected as civil society representatives while they simultaneously were holding posts in different governmental structures. As a result, their standing was mostly consistent with the position of government officials when addressing objectives of the MCA-Armenia.[3] This distorted the idea of the stakeholders’ participation and made the protection of real beneficiary interests rather than the personal ones virtually impossible.
Documents, such as the letters of former RA President R. Kocharyan and of President S. Sargsyan addressed to J. Danilovich, Chief Executive Officer of the MCC, which are related to the progress of the Program and allegedly refer to possible suspension and termination risks of the Compact and which are not classified according to the current legislation of Armenia, have been constantly and consistently kept in secret from the SC.
Efforts of the three SC members (Levon Barseghyan, Artur Sakunts and Seyran Martirosyan) nominated and supported by the Partnership for Open Society were mainly futile in addressing the aforementioned and other problems. Initiatives undertaken by them to address the problems fell short due to the efforts of the majority of the SC.
The Millennium Challenge Corporation and the Armenian representatives of the Corporation were fully aware of the above problems but did not take major actions to address them and did not have substantial influence on improving effectiveness of the SC activities.
Thus, we feel that in its current format, the SC actually has been and remains a hollow entity fulfilling the Compact’s requirement of the civil society participation rather than a body that really ensures representation and protection of the beneficiary interests.
In the meantime, in the future we are going to continue close monitoring of the activities of the MCA-Armenia, SC and GC and regularly inform the public about our observations on the progress of the project.
September 12, 2008
1.      “Asparez” Journalists’ Club
2.      Committee to Protect Freedom of Expression
3.      Yerevan Press Club
4.      Helsinki Committee of Armenia
5.      Helsinki Citizens Assembly Vanadzor Branch
6.      Community Finance Officers Association
7.      Transparency International Anti-Corruption Center
8.      Open Society Institute Assistance Foundation-Armenia
9.      “Menk Plus” NGO
10.“Arena of Education” NGO
11.“Azatan” Community Union of Azatan
12.“Selen” Journalists Club, NGO
13.“Spiritual Armenia” NGO
14.“Collaboration for Democracy” NGO
15.Armenian Center of Political and International Research
16.“Khnamk” NGO
17.Lore Eco Club
18.“Femida” NGO
19.“Trust” Sociological Research Center
20. “Association of Women with University Education” NGO
21.“Fund against the Violation of Law” NGO
22.Team Research Center, NGO
23.“Internews-Armenia” Media Support NGO
24.Mental Health Foundation
25.Social Policy and Development Center
26.Union of Women Named after Saint Sandukht
27.“Union of Doctors and Engineers” NGO
28.Rights Information Center
29.“Bridge of Hope” NGO
30.“Dapnechyugh”, NGO
31.Cultural Experimental Center
32.“Biosophia” NGO
33.“Yerashkhiq” (Insurance)CSC NGO
34.“KhoranArd” Intelectual Center, NGO
35.“Geophone” NGO
36.“Shirak Center”, NGO
37.Gyumri Orhus Center
38.“From the View of the Time”, NGO
39.Vanadzor Press Club, NGO
40.Democratic Initiatives Youth Center -Vanadzor
________________________________________
[1] Official protocol: http://www.mca.am/new/armversion/pdf/GC%20minutes-32-arm.pdf
[2] Karen Nazaryan (Executive Director of Armenian Inter-Church Round Table NGO), Karine Baghdasaryan (authorized person), Araik Hovhannisyan (President of "Association of Municipal Councilors of Armenia"), Vanik Sogomonyan (President of the "National Union of Farmers"), Ashot Voskanyan (President of "Agridevelopment", Director of “Agriculture Support Republican Center” CJSC).
[3] During 2007 elections there was a case when a civil servant, chief specialist of the RA Ministry of Sport and Youth Issues did not indicate his position of a government official, was elected as SC member aнd participated in the secret voting for the election of 5 delegates to the Governing Council.