Հայտարարություն 2008թ. ՀՀ Նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ
Մենք` քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, մեր խորին մտահոգությունն ենք հայտնում 2008 թ. փետրվարի 19-ի ՀՀ նախագահական ընտրությունների, նախընտրական շրջանի, ընտրարշավի և հետընտրական գործընթացների վերաբերյալ: Միջազգային դիտորդների գնահատականը, որը կառավարության և վերջինիս կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցների կողմից փորձ է արվում ներկայացնել դրական լույսի ներքո, քննադատական էր: Սակայն զեկույցի առաջին երկու նախադասությունների և գնահատականի փաստերի միջև առկա այս ակնհայտ հակասության արդյունքը դարձավ այն, որ կառավարությունը մեջբերում է միջազգային դիտորդների գնահատականի միայն առաջին պարբերությունը` լեգիտիմիզացնելու ընտրության արդյունքները: Մինչդեռ միջազգային դիտորդները զեկույցում մատնանշել են լրատվության գրաքննության, ընտրողներին վախեցնելու, քվեներ գնելու, ինչպես նաև այլ փաստեր և իրենց այցելած 16 տոկոս ընտրատեղամասերի քվեների հաշվարկը անվանել են "վատ" կամ "շատ վատ": Նման պրակտիկան որպես "մի քայլ առաջ" և ազատ ու արդար "ընտրություններ անցկացնելու պարտավորություներին համահունչ" որակելը հարցականի տակ է դնում ժողովրդավարության, ժողովրդավարական չափանիշների և սկզբունքների գաղափարը և ավելի է նվազեցնում ժողովրդավարական բարեփոխումների չափանիշները:
Ներքոստորագրյալ կազմակերպություններից մի քանիսը որպես դիտորդ են հանդես եկել ընտրության օրը և հետևել են ընտրական գործընթացներին մինչ փետրվարի 19-ը, ինչպես նաև դրանից հետո ընկած ժամանակահատվածում: Այդ կազմակերպությունների զեկույցներում փաստագրված են բռնությունների բազմաթիվ դեպքեր և խախտումներ:
Մեզ համար առանձնահատուկ մտահոգություն են առաջացնում Լրատվամիջոցների ազատության/ լրատվության մատչելիության, բռնությունների, կոռուպցիայի և վարչական ռեսուրսների օգտագործման և հասարակական գործիչների ձերբակալության երևույթները:
Կարևոր կետերից մեկը, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելությունը մատնանշել է իր միջանկյալ զեկույցում, վերաբերում է ընտրական գործընթացի հանդեպ հասարակական վստահություն ձևավորելուն: Խորը անվստահությունը և հաճախ արծարծվող հասարակական ապատիան ոչ այլ ինչ է, քան Հայաստանի ժողովրդի ինքնապահպանման հակազդեցությունն ընդդեմ անպատժելիության մթնոլորտի նրանց շուրջ, որոնք ընտրակեղծիքներ են իրականացրել նախկին բոլոր ընտրությունների ժամանակ: Ընտրություններից հետո տեղի ունեցող գործընթացները տագնապալի են և անկասկած կխորացնեն հասարակության անվստահությունը:
Մենք հավատացած ենք, որ քանի դեռ ընտրական կեղծիքները չեն հետաքննվում և պատժվում, վստահություն չի լինի ընտրական գործընթացի, ինչպես նաև դատաիրավական համակարգի նկատմամբ:
Մենք կարծում ենք, որ վերոհիշյալ խնդիրների շուրջ միայն բաց և լայն զանգվածներին ներառող հասարակական քննարկումների միջոցով է հնարավոր վերականգնել հասարակական վստահության մթնոլորտը:
Ելնելով վերը նշվածից` մենք գտնում ենք, որ այս ընտրությունները չեն իրականացվել ժողովրդավարական արժեքների և գործընթացների վերաբերյալ մեր ունեցած պատկերացումներին համահունչ:
Մենք համոզված ենք, որ այն մոտեցումը, որն իշխանությունները կկիրառեն ընտրախախտումները հետաքննելիս ցույց կտա վերջիններիս վճռականությունը` գործել ժողովրդավարական ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու կանոնների համաձայն:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը դադարեցնել քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող ձերբակալությունները: Սրանք անպատժելիության կոչեր չեն, այլ կոչ կառավարությանը` օրինակ ծառայել Հայաստանի ժողովրդի համար և գործել օրենքի շրջանակներում:
Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը տեր կան•նել Հայաստանի կառավարության` ընթացակարգերին հետևելու պարտականության կատարմանը և պահանջել հետաքննության հստակ փաստաթղթագրում և պատշաճ պատիժ օրենքը խախտողների նկատմամբ:
Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը կատարել օբյեկտիվ եզրակացություններ` հիմնված սեփական փաստերի դիտարկումների վրա և չվարկաբեկել ժողովրդավարության գաղափարը, ժողովրդավարական չափանիշներն ու սկզբունքները, ինչպես նաև չպատվազրկել դիտորդական առաքելություն իրականացնող միջազգային կազմակերպությունները:

2008-02-29 | Statements
We, the undersigned civil society organizations, express our deep concern with the presidential elections on February 19, 2008, the pre-election period, the election campaign and the post-election processes in the country.  The assessment of international observers, even though portrayed in a positive light by the government and the government controlled media, was critical. However, the apparent discrepancy between the actual findings of the assessment with the formative first two sentences of the report resulted in the government only referring to this paragraph in the international observers’ assessment in order to legitimize the results of the election. Meanwhile, in the report, international observers pointed out to media censorship, intimidation of voters, vote buying, etc. and called vote count ‘bad’ or ‘very bad’ in 16 percent of polling stations visited. Qualifying such practices as a “step forward” and in line with the commitments to hold free and fair elections discredits the notion of democracy and further lowers the standards of democratic reforms.
A number of undersigned organizations observed the elections during the voting day as well as the process prior and post February 19. The instances of violations are numerous and are documented in our reports.
We are particularly concerned with the Freedom of Media/Access to Media, Violence, Corruption and Use of Administrative Resources, Arrests of Public Figures.
One of the main points that the OSCE/ODHIR observation mission made in its interim report concerned the need to establish public trust in the electoral process. Deep rooted mistrust and often-referred-to public apathy is nothing else but self-preservation reaction of the Armenian people vs. the atmosphere of impunity for those who perpetrated electoral fraud in all past elections. The processes taking place after the elections are alarming and will definitely deepen the public distrust.
We believe that as long as electoral fraud goes uninvestigated and unpunished, there will be no trust in the process and in the legal and judicial system.
We believe that only through open and widely inclusive public discussion over the above stated problems and violations it is possible to foster the atmosphere of trust and public confidence.
In view of the above, we state that this election was not held in correspondence with our understanding of democratic values and practices.
We believe that the way the authorities handle the fraud will be indicative of the honest determination to abide by the rules of democratic free and fair elections.
We call upon the Armenian government to stop politically motivated detentions. These are not calls for impunity, but a call for the government to set the example for the Armenian people and to act within the law.
We call upon the international community to see through the commitment of the Armenian government to comply with the procedure and to require documentation of proper investigation and due punishment of those who violated the law.
We call upon the international community to make objective conclusions based on their own findings and not to discredit the notion of democracy, democratic standards and principles, as well as the international organizations carrying out an observation mission.