ԳՀԲՀ հայտարարությունը ԵԱՀԿ-ի կողմից ընտրությունների դիտարկման կարգի մեջ փոփոխություններ մտցնելու` ԱՊՀ երկրների պահանջի վերաբերյալ
“Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության” կոալիցիայի շրջանակներում միավորված քաղաքացիական հասարակության մի շարք կազմակերպություններ սույնով հայտնում են իրենց կարծիքը այն մասին, որ վերջերս Հայաստանը՝ ԱՊՀ մի շարք այլ երկրների հետ միասին, պահանջել է փոփոխություններ մտցնել ԵԱՀԿ-ի կողմից ընտրությունների դիտարկման կարգի մեջ։
Մենք դա դիտարկում ենք որպես ևս մի նահանջ ժողովրդավարությունից և երկրի հետագա մեկուսացում Եվրոպական ինտեգրացիայից։ Մենք կարծում ենք, որ դա վնասակար զարգացում է հնարավոր բոլոր տեսակետներից՝ քաղաքական, աշխարհաքաղաքական, ռազմավարական և հասարակական։ Դեռևս պարզ չէ, թե այդ ապակառուցողական փորձը որքան վնաս է հասցնելու ԵԱՀԿ-ին, որը միջազգային ամենավստահելի կազմակերպություններից է։ Սակայն դա, անկասկած, ավելի մեծ վնաս է հասցնելու և արդեն հասցրել է Հայաստանին։ Հայաստանի իշխանությունների այդ քայլն էլ ավելի է հեռացնում մեր երկիրը զարգացած ժողովրդավարություն ունեցող երկրներից, երբ առաջինները հանդես են գալիս ի օգուտ փակ ընտրական գործընթացների, որոնք հաշվետու չեն երկրի ժողովրդի առջև, այն էլ մի երկրի, որը դեռ ոչ մի իրապես ազատ և արդար ժողովրդավարական ընտրություններ չի անցկացրել։ Դա ցույց է տալիս, թե որքան քիչ են Հայաստանի իշխանությունները մտածում միջազգային չափանիշները պահպանելու մասին։ Ավելին, դա բացասաբար է անդրադառնում հայաստանյան հանրության կողմից իշխանությունների հանդեպ արդեն իսկ ցածր մակարդակի վրա գտնվող վստահության վրա առ այն, որ վերջիններս պարտաստակամություն ունեն իրապես ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնել։
Մենք չենք տեսնում որևէ պատճառ, որը ժողովրդավարական և բաց կառավարությանը, որն, ի դեպ, հայտարարում է, որ ցանկություն ունի երկիրը մոտեցնել ժողովրդավարական չափանիշներին և Եվրոպական համայնքին, կստիպեր պաշտպանել այն պահանջները, որոնք ոչ միայն կսահմանափակեն ընտրությունների դիտորդների թիվը, այլ նաև կազդեն գործընթացի անկախության վրա։ 2007 թ.-ի մայիսի 13-ից ի վեր Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս անդրադարձել են խորհրդարանական ընտրություններին տրված դրական գնահատականին։ Նրանք պնդում են, որ միջազգայնորեն ընդունվել է, որ տեղի է ունեցել ժողովրդավարական զգալի առաջընթաց։ Նրանք այդ գնահատականն օգտագործել են ,,Հազարամյակի մարտահրավերների,, ծրագրի պահանջներին բավարարելը և Եվրոպական հարևանության ծրագիրն ընդունելը արդարացնելու համար։ Կարելի էր մտածել, որ, հաջողությամբ ,հանձնելով քննությունըե, Հայաստանի կառավարությունը կողջուներ բացության գոնե միևնույն մակարդակը պահպանելու հնարավորությունը։ Ի՞նչ կատարվեց վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում, որը ստիպեց իշխանություններին հետ կանգնել ընտրությունների գնահատման այն գործընթացից, որն այդքան շատ օգտագործվել է ի օգուտ նրանց։
Ենթադրվող պատասխանները շատ են, և դրանք, ցավոք, հարիր չեն Հայաստանի իշխանություններին։ Առաջիկա նախագահական ընտրություններն այդ ենթադրություններն էլ ավելի ոչ գովելի են դարձնում։ Ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները չեն տեսնում միջազգային ասպարեզում ձեռնարկվող իր քայլերը պարզաբանելու կարիքը։ Իշխանությունները որևէ բացատրություն չեն տալիս նաև ոչ պարզ և վիճելի քայլերի համար։ Հայաստանում հանրային քաղաքականության բաց գործընթացների պայմաններում (գործընթացներ, որոնք այնպես էլ մութ կմնան մինչև պետական պաշտոնյաները չընտրվեն մրցակցային, ազատ և արդար ընտրական գործընթացների միջոցով), Հայաստանի ժողովրդին մնում է՝ Հայաստանի իշխանությունների դրդապատճառները հասկանալու փորձեր կատարելիս, ապավինել հին խորհրդային գուշակելու խաղին։
Չնայած, որ դրդապատճառները պարզ են, այնունամենայնիվ, ժողովրդավարությանը և Հայաստանի բացությանը հասցրած վնասը բավականին պարզ է։ Մենք՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներս, բողոքում ենք նրա դեմ, որ Հայաստանի իշխանությունները կուրորեն հետևում են ժողովրդին վնաս հասցնող նախաձեռնություններին։
ՀԳ
Երբ սույն հայտարարության տեքստն արդեն պատրաստ էր, արտգործնախարար Օսկանյանը բացատրեց այդ նախաձեռնությանը միանալու ՀՀ կառավարության պատճառը։ Ըստ պարոն Օսկանյանի, դա արվել է երկարաժամկետ դիտորդների թիվը սահմանափակելու ճանապարհով միջոցներ խնայելու նպատակով։ Պարզ չէ սակայն, թե տվյալ նախաձեռնության այլ, ոչ պակաս կարևոր դրույթները (օրինակ՝ ԵԱՀԿ/ODHIR –ի դիտորդների զեկույցը նախապես կառավարության հաստատմանը ներկայացնելու առաջարկը) ինչպես են նպաստելու միջոցներ խնայելուն։ Կարելի է միայն ենթադրել...

2007-11-08 | Statements
Statement on Armenia’s joining a number of CIS countries in requesting changes in OSCE election observation procedures
A number of civil society organizations united in the Partnership for Open Society Initiative hereby express our opinion on the matter of Armenia’s recent joining a number of CIS countries in requesting changes in OSCE election observation procedures.
We consider this as yet another retreat from democracy and further isolation of the country from European integration. We believe this is a harmful development from all possible points of view, political, geopolitical, strategic and societal. It remains to be seen how much damage yet another destructive attempt can cause OSCE, one of the most credible international institutions. However, undoubtedly much higher is the damage that it has and will cause for Armenia.  The Armenian government’s action further alienates our country from developed democracies when it lobbies for closed election processes that are not accountable to the people in a country that has yet to conduct even one democratic free and fair election. It shows how little Armenian authorities care for adhering to international standards. Most importantly, it contributes to the further undermining of already low levels of trust of the Armenian public in the Armenian government’s willingness to conduct truly democratic elections.
We can see no reason why a democratic and open government, which claims a desire to bring the country closer to democratic standards and the European community, would support the demand of not only limiting the number of election observers but also undermining the independence of the process. Since May 13, 2007, the Armenia government has repeatedly referred to the positive assessment of the Parliamentary elections. It claimed international acknowledgement of substantial democratic advancement. It used the assessment in justifying its eligibility for MCA and its readiness to embrace ENP. One might believe that having successfully “passed the exam” the Armenian government would welcome the opportunity to maintain at least the same degree of openness. What has happened in the course of the past few months that turned the government away from the very election assessment process it so heavily used to its advantage?
Guesses to the answer are numerous and, alas, none are becoming for the Armenian government. The upcoming presidential elections make those guesses even less flattering. Unfortunately, the Armenian government does not see the need to explain the steps it takes in international arenas. Nor does it provide any explanation for steps that are opaque and controversial.  In the absence of open public policy processes in Armenia, processes that will remain in the dark until public officials are elected in competitive, free, and fair election processes, the Armenian people are left to play the old Soviet guessing game when trying to decipher the Armenian government’s motivations.
However unclear the motivations, the damage to democracy and Armenia’s openness is quite clear. We, civil society representatives, protest against the Armenian government’s blind following of initiatives damaging to its people.
P.S.
When the text of this statement was already written, Minister Oskanyan provided the rationale behind the Armenian government’s joining this initiative. As per Mr. Oskanyan it is the urge to save funds by limiting the number of long-term observers. It remains unclear though, how the other, no less important provision of this initiative, namely making the OSCE/ODHIR observers’ report subject to prior governmental approval, will help saving money. One may only guess…