ԳՀԲՀ հայտարարությունը "ԱՊՀ անդամ պետությունների կողմից ԵԱՀԿ-ում գործերի իրավիճակի վերաբերյալ" հայտարարության վերաբերյալ
"Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության" նախաձեռնություն
Մենք` "Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության" նախաձեռնությանն աջակցող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս, տարակուսանք ու մտահոգություն ենք հայտնում` 2004 թվականի հուլիսի 3-ին Մոսկվայում ստորագրված ԵԱՀԿ-ում գործերի իրավիճակի վերաբերյալ ԱՊՀ անդամ երկրների հայտարարությանը Հայաստանի միանալու առնչությամբ: Մեր գնահատմամբ այդ փաստաթղթի որոշ դրույթներ հակասում են մի շարք խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական դիրքորոշմանը:
Հավատարիմ մնալով զուտ քաղաքական խնդիրներին չմիջամտելու մեր սկզբունքին` մենք անմիջապես չարձագանքեցինք Հայտարարությանը` հուսալով, որ պաշտոնական մակարդակում, քաղաքական (առաջին հերթին խորհրդարանում ներկայացված) կուսակցությունների շրջանում լուրջ եւ խոր քննարկում կծավալվի փաստաթղթին Հայաստանի միանալու պատճառների, լայն միջազգային համատեքստում այդ քայլի հիմնավորվածության եւ դրա հնարավոր հետեւանքների շուրջ: Սակայն հնչած մեկնաբանություններն ավելի շուտ նմանվում էին մենախոսության եւ որպես կանոն առնչվում էին ընդունված Հայտարարության կոնյունկտուրային կողմերին, մինչդեռ վերջինս շոշափում է արդի միջազգային հարաբերություններում փաստաթուղթը ստորագրած երկրների դիրքորոշման եւ սեփական զարգացման պատկերացումների վերաբերյալ չափազանց սկզբունքային հարցեր: Հենց սրանով էլ պայմանավորված է փաստաթղթի մի քանի դրույթների վրա հանրության ուշադրությունը հրավիրելու եւ դրանց քննարկումը խթանելու մեր որոշումը: Մանավանդ, որ դրանք ուղղակիորեն առնչվում են ժողովրդավարացման գործընթացներին, իրավական պետության եւ քաղաքացիական հասարակության կայացմանը, մեր տարածաշրջանի կայունությանն ու զարգացմանը, այսինքն՝ այն արժեքներին, որոնց շուրջ եւ ձեւավորվել է Գործընկերությունը:
Նախ՝ դժվար է բացատրություն գտնել ԵԱՀԿ-ի գործունեությանը կատեգորիկ ընդհանուր գնահատական տալուն. փաստաթղթում խոսվում է այն մասին, թե "կազմակերպությունը չի կարողացել հարմարվել փոփոխվող աշխարհի պահանջներին՝ ապահովելու եվրոատլանտյան տարածաշրջանում անվտանգության եւ համագործակցության խնդիրների արդյունավետ լուծումներ": Նման ծայրահեղ բացասական եզրակացության հիմքում պետք է ընկած լինեն կոնկրետ փաստեր եւ մանրակրկիտ փաստարկումներ: Այնինչ, չի եղել դեպք, որ Հայաստանի՝ ԵԱՀԿ-ին անդամակցության ժամանակաշրջանում մեր պաշտոնական մարմինները պաշտոնական մեղադրանքներ ներկայացրած լինեին վերջինիս՝ "անվտանգությանը եւ համագործակցությանը" վերաբերող այս կամ այն մասնավոր դեպքերի կապակցությամբ: Եվ հանկարծ՝ այդ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության՝ իր առաքելությունը կատարելը կասկածի տակ առնող նման կտրուկ հայտարարություն:
Երկրորդ, պետությունների ընկերակցության առջեւ պաշտոնապես պարտավորություններ ստանձնելով՝ ցանկացած երկիր պետք է պատրաստ լինի տված խոստումները կատարելու նկատմամբ այդ ընկերակցության վերահսկողությանը: Եվ "այնպիսի հիմնարար հելսինկյան սկզբունքների" մասին հիշեցումը, ինչպես "պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելն ու ինքնիշխանությունը հարգելն է" ԵԱՀԿ գործունեության համատեքստում, ինչպես այդ անում են Հայտարարության հեղինակները, բացարձակապես անտեղի է: Այդ կազմակերպությունն անդամ պետությունների ներքին գործերին միջամտող որոշումներ ընդունելու մեխանիզմներ պարզապես չունի, սակայն այն լիիրավ իրավունք ունի եւ նույնիսկ պարտավոր է տեղեկացված լինել ու տեղեկացնել ողջ ընկերակցությանը, թե ինչպես են յուրաքանչյուր երկրի կողմից կատարվում իր իսկ ստորագրած "հիմնարար փաստաթղթերի, ներառյալ՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի (1975), Հանուն Նոր Եվրոպայի Փարիզյան Խարտիայի (1990), Եվրոպական անվտանգության խարտիայի (1999)" (որոնց հղում է արված Հայտարարության մեջ) պարտավորությունները:
Երրորդ, այսօր հենց ԵԱՀԿ-ն է անմիջականորեն ներգրավված  ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում եւ զինադադարի ռեժիմի պահպանման մոնիտորինգ իրականացնող միակ միջազգային կառույցն է: Մեր երկրի համար ԵԱՀԿ-ի այդ առաքելության կարեւորությունը դժվար է գերագնահատել, եւ անցած բոլոր տարիների ընթացքում հայաստանյան իշխանությունների իրավասու ներկայացուցիչները դրա իրականացման մասին հիմնականում դրական են արտահայտվել: Ի՞նչն է ստիպել նրանց փոխելու իրենց կարծիքը 2004 թվականի հուլիսի 3-ին, եւ ի՞նչ հիմքեր ունի Հայաստանը խոսելու "անվտանգության երեք չափորոշիչների" անհավասարակշռության եւ "դեպի հումանիտար խնդիրները գերակայությունների փոփոխության" մասին:
Չորրորդ, հազիվ թե Հայտարարությունը ստորագրողներն իրականում չեն հասկանում, թե ինչո՞ւ ԵԱՀԿ-ն ու մասնավորապես նրա Ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների բյուրոն (ԺԻՄԻԲ) "ընտրովի են մեծ ուշադրություն" դարձնում առանձին երկրներին, այդ թվում՝ նրանցում անցկացված ընտրություններին: Ցավոք, Հայաստանը հայտնվել է ԵԱՀԿ անդամ այն պետությունների խմբում, որոնք առայսօր չեն կարողացել (կամ չեն ցանկացել) մշակել ընտրությունների ընթացքում քաղաքացիների կամքի ազատ արտահայտումը երաշխավորող մեխանիզմներ, ապահովել ժողովրդավարական մի շարք այլ կառույցների գործունեությունը: Եվ բնական է, որ համաշխարհային հանրության ուշադրությունն ու հետաքրքրությունը ժողովրդավարության տեսակետից "խնդրահարույց" երկրների նկատմամբ ավելի մեծ է, քան նրանց, որոնք արդեն ապացուցել են ժամանակակից քաղաքակթության արժեքներին իրենց հավատարմությունը: Մենք չենք կարող ԵԱՀԿ-ի եւ այլ միջազգային կառույցների մեր գործընկերներին զրկել իրենց իրավունքից՝ իմանալու, թե ի դեմս մեզ ում հետ գործ ունեն:
Ավելորդ չէ հիշել, որ իրենք՝ այդ կազմակերպության անդամ երկրների իշխանություններն են դիմում ԵԱՀԿ՝ խնդրելով դիտորդներ ուղարկել իրենց ընտրություններին: Եվ միանգամայն բնական է, որ մեր ներքին ժողովրդավարական գործառույթների նկատմամբ վստահության պակասի պայմաններում հենց ընտրություններին ԺԻՄԻԲ-ի տված գնահատականն է որոշիչ դառնում միջազգային հանրության համար: Այդ տհաճ իրավիճակից միակ ելքը մեր ընտրական հանձնաժողովների, բոլոր ատյանների դատարանների եւ նրանց որոշումների հեղինակությունը բարձրացնող իրական բարեփոխումներն են: Իսկ այնպիսի հայտարարություններով, ինչպիսին Մոսկվայում ընդունվածն է, ինչպես նաեւ՝ "առանձին պետությունների յուրահատուկ լինելու" մասին մշտական ակնարկներով կարելի է միայն մի բանի հասնել. շուրջ բոլորը վերջնականապես համոզել, թե ընտրություններ կեղծելը եւ մարդու իրավունքներն անտեսելը այդ երկրների քաղաքական մշակույթի կամ, ինչպես մեզ մոտ են սիրում կրկնել՝ "ազգային մենթալիտետի" բաղկացուցիչներ են, այսինքն՝ համոզել, թե ժամանակն է մեզանից ձեռք քաշել: Սակայն ինչպե՞ս դա համատեղել Եվրոպայի Խորհրդում ամրապնդվելու եւ նույնիսկ Եվրոպական Միության անդամ դառնալու Հայաստանի ձգտման հետ:
Անշուշտ, ցանկացած միջազգային մարմնի աշխատանքները պետք է "հարմարեցվեն նոր պայմաններին": Սակայն դրան հասնում են բանակցությունների, բանավեճերի ճանապարհով եւ ոչ թե առճակատման տանող խմբային դեմարշերով, այն էլ՝ առանց կոնկրետ օրախնդիր առիթի: Մեզ համար ակնհայտ է, որ Հայաստանը պատճառ չունի ԵԱՀԿ-ի հետ բանակցություններ վարելու մոսկովյան Հայտարարության տոնայնությամբ, եւ մեր գնահատմամբ դրա ստորագրումը չի համապատասխանում երկրի շահերին ու վնասում է նրա միջազգային հեղինակությանը: Հույս ունենք, որ այն կմնա իբրեւ նման տիպի եզակի միջադեպ եւ ԵԱՀԿ-ի, ինչպես նաեւ այլ եվրոատլանտյան կառույցների հետ մեր պետության համագործակցությունը կշարունակվի ժողովրդավարության, տարածաշրջանային անվտանգության եւ համագործակցության ամրապնդման հունով:

We, representatives of non-governmental organizations supporting the "Partnership for Open Society" (Partnership) initiative, are expressing our bewilderment and concern at Armenia joining the Statement adopted on July 3, 2004 in Moscow by the CIS member states with regard to the state of affairs in OSCE. We believe that some provisions of this document are contradicting the official position of the Republic of Armenia on an entire range of issues.
Having stood by our principle of refraining from interference into purely political issues, we did not respond to the Statement immediately, expecting that a serious and profound debate would take place at official level and among political parties over the grounds Armenia had to join the document, the validity of this step against broader international context and its possible implications. However, the commentaries that were made were mostly monologues and, as a rule, were referring to less significant aspects of the adopted Statement, while the document addressed quite specific issues related to the positioning of the signatory countries in the contemporary international arena and their vision for their own development. This lack of broad discussion conditioned our decision to draw public attention to certain provisions of the document and stimulate discussions around them. We regard them as particularly important since they are associated with the processes of democratization, establishment of the rule of law and civil society, stability and development of our region, namely - the values around which the Partnership has been formed.
First of all, it is hard to find rationale for such an explicit assessment of the OSCE activities: the document says that the "the organization (OSCE)...has not been able to adapt in the current conditions to the requirements of the changing world and ensure an effective solution to the issues of security and cooperation in the Euro-Atlantic area". Such utterly negative conclusions must be based on specific facts and detailed reasoning. Meanwhile, we cannot recall any incidence of an official complaint over the OSCE activities for whatever case related to the issues of "security and cooperation" for the entire period of Armenia's membership in the OSCE. Then, all of a sudden, there is this harsh statement calling into question the ability of this reputable international organization to fulfill its mission!
Secondly, any state that has undertaken certain official obligations before a community of states shall be prepared to undergo some control by this community regarding its compliance to undersigned commitments. Any reference made by the authors of the Statement to such "fundamental Helsinki principles, such as non-intervention in internal affairs and respect for the sovereignty of nations" in respect to the OSCE is absolutely inappropriate. This organization simply does not possess any mechanisms for making decisions concerning the internal affairs of the member states, but it is fully entitled and even is bound to be informed and inform the whole community of the implementation progress by each country of the fundamental documents it signed, including the Helsinki Final Act (1975), Paris Charter for a New Europe (1990), and the European Security Charter (1999), which are referred to in the Statement.
Thirdly, today the OSCE is the only international organization directly involved in the settlement of the Karabagh conflict and ceasefire monitoring. It is hard to overestimate the significance of this mission of OSCE. Moreover, in the course of the last years the concerned Armenian authorities have often spoken highly of how this mission has been carried out. Thus, it remains unclear what has made them change their opinion on July 3, 2004 and what grounds Armenia has to speak of misbalanced "three dimensions of security" and "shift of priorities towards humanitarian problems".
Fourthly, it is unlikely that the signatories to the Statement truly fail to understand why the OSCE in general and its Office for Democratic Institutes and Human Rights (ODIHR) in particular, focus their attention on the elections of selective "member nations" rather than "throughout the entire area of the Organization". Unfortunately, Armenia has found itself among those OSCE member states that up until now have been incapable (or reluctant) to develop mechanisms for ensuring exercising of free will of citizens during election process and provide for functioning of a number of other democratic institutes. Naturally, the interest and attention of the world community to the "problematic", in respect of democracy, member nations is higher than to those that have already demonstrated their adherence to the values of modern civilization. We cannot deny our partners in OSCE and other international organizations the right to know with whom they deal in our name.
It is worthwhile to mention that OSCE member-nations themselves apply to receive observers for their elections. It is only natural that in the present context of little trust towards our internal democratic mechanisms, the ODIHR appraisal of elections remains decisive for the international community. The only way to escape this unpleasant situation is to implement actual reforms to raise the image of our election committees and courts of all jurisdiction levels and their rulings. The statements like the one adopted in Moscow, as well as the standing allusions to the "specifics of individual states" work to one end, i.e. fully convince the world that falsification of elections and neglect of human rights make part of our political culture or, as some like to repeat, of "national mentality" of these states, that is that we should be given up on. But how does this reconcile with the goal of Armenia to consolidate within the Council of Europe and even become a member of the European Union?
It goes without saying that any international institute should "adapt to current conditions". However, this is normally achieved through negotiations and discussions rather than collective confrontational demarches without any specific cause. It is clear for us that Armenia does not have grounds to carry on a dialogue with the OSCE in a tone of the Moscow Statement, and we regard Armenia's signing the Statement as inadequate to the interests of the country and harmful to its international standing. We hope that the incident will remain with no follow-up and interaction of our country with the OSCE, as well as with other Euro-Atlantic organizations, will be carried out along the lines of democracy strengthening and regional security and cooperation